Orbán Viktor: Elkezdődött az árvíz elleni védekezés legnehezebb időszaka

D KOS20240918009
2024.09.18. 09:18 Módosítva: 2024.09.18. 09:54
Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével szerda kora reggel ismét a Belügyminisztérium Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban tartott ülést az árvízvédelmi operatív törzs. A kormányfő élőben tartott sajtótájékoztatót, ahol a védekezéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertette.
Legyen az Index munkatársa! Önnek is van fotója vagy videója az árvízhelyzetről?
Küldje el nekünk!

Orbán Viktor Árvízinfo címmel tartott sajtótájékoztatót szerdán reggel, miután az árvízvédelmi operatív törzzsel egyeztetett. A kormányfő elmondta, hogy a dunai árhullám tetőzése jelenleg Dévény térségében van. A Duna, Lajta, Rába és Marcal folyó miatt 544 kilométeren át zajlik árvízvédekezés.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével való egyeztetés után arra számítanak, hogy Budapesten szombat délután, estefelé tetőzik a Duna, 846 centiméteres magasságon.

A fővárosban 2013-ban 891 centiméterrel dőlt meg az eddig mért legmagasabb árvízi Duna-vízállás rekordja. Orbán Viktor szerint ezt a szintet valószínűleg nem érjük el, így átlagosan 40-50 centiméterrel maradhatunk el a korábbi rekordtól. A budapesti rakpart felszabadulása a jövő hét közepe, vége felé várható.

Az Árpád híd felől egy másodlagos védvonalat is kiépítenek, így a kormányfő bízik benne, hogy a Margit-szigeten tartott budapesti sakkolimpia akadálytalan lesz, és senkit nem kell majd kiköltöztetniük.

Orbán Viktor arra is kitért, hogy a Batthyány térnél egy vékony falszakaszt helyezhet nyomás alá a Duna. Mivel a beszivárgó vizet nem tudják teljesen megállítani, ezért víznyelőrácsok felé terelik. Bízik benne, hogy az árvíz miatt a lehető legkisebb kár keletkezik, és a metróközlekedést sem kell leállítani a Batthyány téren.

A kormányfő elmondta, hogy kedd éjjel, szerda hajnalban belépett Magyarország területére az árhullám várhatóan legmagasabb vízszintje. Mostantól az a feladata a vízügyeseknek, a katasztrófavédelemnek, a honvédségnek, a belügynek és az önkénteseknek is, hogy kikísérjék az árhullámot a Lajtától, tehát az ország nyugati végpontjától délre, amíg el nem hagyja Szerbia felé Magyarországot.

Ez az időszak a legnehezebb a védekezésben, mától számítva körülbelül egy hétig, nyolc napig tart majd 

– hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, úgy számolnak, hogy jövő csütörtökön hagyja el a déli határánál a legmagasabb vízszint Magyarország területét.

A katonák és a rendőrök mellett az elítéltek is segítenek

A kormányfő az emberi erőforrásokra kitérve elmondta, hogy jelenleg összesen 4392 fő dolgozik az árvízi védekezésben. A honvédség 1677 katonát helyezett ki a védekezési pontokra, de amennyiben szükséges, 24 óra alatt újabb 4000 katonát tudnak beemelni.

A katasztrófavédelem 988 emberrel, a rendőrség 312 fővel van jelen az árvízvédekezésben, emellett 200 fő rendészeti hallgató és 117 fő elítélt is segít a munkálatokban. Orbán Viktor kiemelte, hogy az említett rabok egy szűrőn is átestek, így a szökés lehetősége sem áll fenn. 

Orbán Viktor ismertetése szerint a Lajta csütörtökön Mosonmagyaróvárnál tetőzik a valaha mért legmagasabb vízszintet megközelítve. Kedd délután a Lajtán megnyitották a víztározót, amivel 20 centivel tudják csökkenteni a folyó vízmagasságát. A helyszínen 12 kiemelt helyszínen zajlik a védekezés, ahol már több mint 39 ezer homokzsákot tettek le.

A Dunakanyarban is nagy lesz a küzdelem 

A következő napokban a Dunakanyar és Vác térsége is nehéz szakasz lesz. A miniszterelnök külön kiemelte Pilismarót városát, ahol még további 35 ezer homokzsákot kellene beépíteni. Orbán Viktor hozzátette, hogy rengeteg ház épült ártér közelében, így az ehhez szükséges építési engedélyeket is érdemes lenne átnézni. A 11-es főutat lezárták, mivel bizonyos szakaszokat „nem lehet megvédeni”, viszont megoldásként kerülőutak épülnek. 

Dunabogdányban, Tahitótfaluban és Leányfaluban kiemelten nagy lesz a küzdelem az árvízzel. Ezeken a településeken önállóan védekeznek, így mindenképp önkéntesekre lesz szükség.

Vácnál a 2-es utat várhatóan péntek környékén kell lezárni. Kisoroszinál és Kismaroson is nehéz a helyzet, utóbbi esetében szintén az ártéri építkezés miatt vannak gondok. 

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a 2013-as árvíz után a kormány 435 milliárd forint árvízvédelmi beruházásról döntött. Példaként említette Komáromot, ahol a jól megépített védművek miatt nincs szükség a gátszint emelésére, valamint a Mosoni-Duna alsó szakaszának fejlesztését, ami Győr védelmét biztosítja. 

Karácsony Gergellyel is hatékony az árvízvédelmi együttműködés

A miniszterelnök kiemelte, hogy Magyarország meg tudja csinálni, és ki fogja védeni az árvizet. „A feladat világos, ismert, a munkát el kell végezni” – közölte. Mint mondta, fontos, hogy „az önbizalmunk ne csapjon át túlzott nagyképűségbe”, és továbbra se lankadjon a figyelem. 

Orbán Viktor szerint a jelenlegi helyzetben nem engedhetik meg maguknak a „politizálás luxusát”. Az árvízvédelmi helyzetben Karácsony Gergely főpolgármesterrel is könnyen együttműködik a kormány. „Együttműködésre vagyunk ítélve a budapestiek érdekében.” Felidézte, hogy a főváros védelmi rendszerét Tarlós István idején változtatták meg, mivel a korábbi főpolgármester kiemelt igénye volt, hogy Budapesten az árvízi védekezésért ne az állam, hanem a főpolgármester legyen a felelős – zárta gondolatait a kormányfő.

Az árvízhelyzetről az Indexen is beszámolunk folyamatosan frissülő, percről percre tudósításunkban, amelyet itt követhet nyomon. Időjárás-előrejelzésünket a https://index.hu/idojaras oldalon kísérheti figyelemmel. 

(Borítókép:  Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az árvíz elleni védekezésről a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2024. szeptember 18-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)