Botrányos vita után a Tisza Párt közölte, megállapodott a diákszervezetekkel
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
A Fővárosi Diákönkormányzat (FD) sajtóközleményben reagált arra, hogy a Fővárosi Önkormányzat Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési, valamint az Emberi Erőforrások bizottságának többsége leszavazta Karácsony Gergely diákszervezeteket támogató, huszonöt pontos Mi Budapestünk javaslatcsomagját a Fővárosi Közgyűlés hétfői, napirendet tárgyaló bizottsági ülésén.
Mint írták, a Mi Budapestünk projekt az FD által támogatott javaslat, amely „egyszerű és hatásos megoldást kínál a kézzelfogható problémákra”. Ám nem értenek egyet az ADOM Diákmozgalom, a Fridays for Future Hungary és az Egységes Diákfront által megfogalmazott Budapesti Diákparlament struktúrájával, mert szerintük „egy közvetlen, demokratikus, iskolákra épülő szervezetre van szükség, ami a Fővárosi Diákönkormányzat”.
Nem a Belügyminisztérium irányítja őket
Az FD emellett elutasítja azt a vádat is, hogy a Belügyminisztérium által kijelölt vagy irányított szervezet lenne, „hiszen a kormány több tagja is vezető és nyilvános szerepet vállalt a diáktüntetések szervezésében, és több aspektusát is elutasítja a kormány oktatáspolitikájának”.
Kijelenthető, hogy a Fővárosi Diákönkormányzat teljesen pártatlan, és csakis egy célt szolgál, ami a budapesti diákság érdekképviselete. A Fővárosi Diákönkormányzat létrejöttének oka is az volt, hogy több diák nem tartotta elégnek a Megyei Diákparlamenten történő érdekképviseletét a budapesti diákoknak. A mindenkori cél Budapest oktatáspolitikáján javítani, mindezt pártpolitikától mentesen, diákokként
– fogalmaztak a sajtóközleményben, majd hozzátették: az FD kormánya kérelmezi, hogy a Fővárosi Közgyűlés fogadja el a Mi Budapestünk programpontjait és az álláspontjukat arról, „hogy a Magyarország több részén – beleértve Budapestet is – pártpolitikai csatától függetlenül működő közvetlen érdekképviselet legyen diákok számára a fővárosban, a Fővárosi Diákönkormányzat formájában”.
A Tisza Párt egyeztetett a szervezetekkel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke Facebook-posztban tudatta, hogy pártja budapesti frakciója a diákok javaslataival kapcsolatban egyeztetett a három diákszervezet (EDF, FFF, ADOM) képviselőivel.
Mint írta, fontosnak tartják, hogy a teljes fővárosi diákság javaslatokat fogalmazhasson meg a Fővárosi Közgyűlés felé, ezért abban állapodtak meg az érintett diákszervezetekkel, hogy
a szerdán a Közgyűlés elé kerülő előterjesztéshez a Tisza Párt módosítást javasol,
ami alapján a főpolgármester minden budapesti középiskolának és diákszervezetnek megküldi véleményezésre és kiegészítésre a már összeállított javaslatokat.
A párt frakciója vállalja azt is, hogy az összes középiskola által 2024. december 31-ig véleményezett és kiegészített javaslatcsomaggal kapcsolatban egyeztetést kezdeményez a diákszervezetekkel, a fővárosi frakciókkal, és összefésüli a programot és a javaslatokat úgy, hogy a diákszervezetek javaslatainak lényegi részei megmaradjanak. Ezt a közösen összeállított programot pedig megszavazzák a Fővárosi Közgyűlésben.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fidesz, a Tisza Párt és Vitézy Dávid frakciója sem támogatta hétfőn Karácsony Gergely javaslatát, amely szerint a diáktüntetésekben részt vevő három mozgalom – az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront, valamint a Fridays For Future Magyarország – jelentős támogatásban részesüljön.
Baranyi Krisztina szerint ez azt mutatja, hogy a három politikai entitás ismét összefogott. A ferencvárosi polgármester állításaira Magyar Péter és Vitézy Dávid is reagált, erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
„Egyetlen képviselőtársunk hisztérikus Facebook-posztja sem fog minket eltántorítani”
Vitézy Dávid szerint a diákszervezetek igényei alapján benyújtott 24-féle témáról szóló előterjesztést annak nem megfelelő előkészítettsége miatt szavazták le.
„Nem pártpolitikai döntés volt ez, hanem tartalmi. A javaslatról ugyanis számos ponton vált világossá, hogy a diákok jó szándékú javaslatait a legalapvetőbb előkészítés sem előzte meg a Városháza részéről” – írta Vitézy Dávid a közösségi médiában.
Vitézy szerint az előterjesztés olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyek a teljes budapesti diákság ügyét hivatottak szolgálni, de nem ismert, hogy a három előterjesztő diákszervezeten kívüli ifjúsági szervezetek, diákönkormányzatok, diákpolgármesterek hogyan viszonyulnak a javaslatcsomaghoz, mikor és milyen körben történt meg a velük történő egyeztetés, milyen legitimációval bír a javaslatcsomag.
Hozzátette, hogy ezért a Podmaniczky Mozgalom azt javasolja, hogy a Fővárosi Közgyűlés kezdeményezze fővárosi szintű, nyilvános, deliberáción alapuló egyeztetési fórum összehívását.
A pártpolitikai vádaskodások helyett mi az érdemi várospolitikai munkára szerződtünk, és ettől egyetlen képviselőtársunk hisztérikus Facebook-posztja sem fog minket eltántorítani.
– tette hozzá.