Elképesztő ütemben drágulnak a temetések, de az átlagfizetés lépést tart velük

GettyImages-104304892
2024.10.29. 20:35
Tíz év alatt több mint duplájára nőttek a koporsós és urnás temetkezések költségei Magyarországon. A gyászszertartások díjai egy év alatt is közel 10 százalékkal kerülnek már többe. A drágulás a szerettüket elveszítő családtagoknak még fájóbb, ám ha megnézzük a többi statisztikai adatot, rendkívülinek nem mondható.

„Átlagosan már 400 ezer forintnál is többe kerül Magyarországon egy koporsós temetés, de a hamvasztásos szertartás is közelít a 300 ezer forintos határvonalhoz” – írtuk tavaly októberben megjelent cikkünkben, amelyben a halottak napja közeledtével néztük meg, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint hogyan csapódott le az elmúlt években tapasztalt extrém magas infláció a temetkezési költségeken. A válasz az volt, hogy súlyosan.

Temetés és fizetések

Egy szeretett rokon, családtag elvesztése önmagában is rendkívül fájó esemény, ám rengeteg embert még inkább sokkol az, amikor a búcsúztatások szervezése közben szembesül a várható költségekkel.

Tíz éve, 2014-ben – a KSH adatai szerint – egy koporsós temetés 193 ezer forintba, egy urnás szertartás pedig 140 ezer forintba került. Ekkor a nettó átlagkereset még 153 ezer forint volt.

A legutóbbi, augusztusi adatok szerint a nettó átlagkereset 418 ezer forint volt, azaz – akárcsak egy évtizeddel ezelőtt – idén ez már nem fut ki egy koporsós temetést, hiszen az – a szeptemberi inflációs adatokból kiszűrve – 446 ezer forint volt. Az urnás pedig 321 ezer forint, azaz arra még elég lehet egy havi bér.

Ez alapján látható, hogy míg a temetések ára a koporsósnál és az urnásnál is nagyjából 130 százalékkal nőtt, addig az átlagkereset több mint 170 százalékkal emelkedett. Azaz ma az átlag magyar kereső „könnyebben” kifizetheti a súlyosabb költségeket, legalábbis ha hihetünk a KSH adatainak. Ezek ugyanis csak átlagos értékeket jeleznek,

nagyon is gyakori, hogy kis keresetű emberek az átlagnál jóval magasabb költségekkel találkoznak.

Elmarad a drágulás az inflációtól

De visszatérve a drágulásra: a temetkezési költségek önmagukban nem drágultak drasztikusabban, mint más termékek és szolgáltatások. Sőt, a legtöbb élelmiszer még ennél is jobban drágult az elmúlt évtizedben. A gyászszertartások ára azért lehet sokkoló első ránézésre, mert ezzel ritkán találkozik az ember, és egyszeri, jelentős kiadásról van szó. A temetkezési vállalkozások ugyanakkor kénytelenek emelni, hiszen az energia-, az üzemanyag-, az alapanyag- és a bérköltségeik is folyamatosan nőnek.

Ahol tudnak, spórolnak

Az Index információi szerint az emelkedő temetési költségek miatt egyre inkább terjed az a spórolási mód Magyarországon, hogy a gyászolóktól azt kérik, a virágra szánt pénzt inkább adják oda a családnak készpénzben, vagy utalják át, hogy így méltó módon tudják elbúcsúztatni szerettüket. Ha csak néhány tucatnyian élnek ezzel a lehetőséggel, és átutalják azt a pár ezer forintot, már az is nagy segítség lehet a gyászoló családnak. De azon is spórolnak, hogy bizonyos szolgáltatásokat nem kérnek a szertartások során.

Ugyan az urnákat is rengetegen hazaviszik Magyarországon, de ezzel csak néhány ezer forintot lehet megspórolni, miközben már kampány is indult, hogy felhívják a figyelmet, milyen hátulütői lehetnek ennek.

Kapcsolódó
Tízezrével viszik haza az urnákat a gyászolók, most összefogtak a temetkezési szervezetek

Tízezrével viszik haza az urnákat a gyászolók, most összefogtak a temetkezési szervezetek

Évente már mintegy 25 ezerrel nő az otthonokban tárolt urnák száma.

Szintén gyakori, hogy személyi hitelt vesznek fel egy váratlan temetésre. Sokan ugyanis nem tudnak előzetesen spórolni egy szertartásra, vagy annyira váratlanul történik a tragédia, hogy anyagilag felkészületlenül kell szembenézniük ezzel a gyászolóknak. Ilyenkor egyébként a munkáltató is segíthet, hiszen nemcsak temetési szabadságot lehet igényelni, hanem egyes esetekben akár kegyeleti vagy temetési segélyt is, ami az SZJA-törvény értelmében adómentesen adható. Ezt természetesen minden cég maga döntheti el, hogy nyújt-e ilyen lehetőséget a dolgozóknak. A segély összege nincs meghatározva.

(Borítókép: RubberBall Productions / Getty Images)