A DK szerint a magyar kormány semmit nem csinál a szlovák államnyelvhasználati törvény ügyében
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
A magyar kormány semmit nem csinál a szlovák államnyelvhasználati törvény ügyében – mondta csütörtöki, a Facebookon közzétette videójában a Demokratikus Koalíció elnöke.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: a javaslat nagyjából azt tartalmazza, hogy „az ember” nyilvános helyen ne beszélgethessen a saját nyelvén az ismerőseivel, barátaival, „hanem mondjuk az államnyelvnek mondott szlovák nyelven”.
Egy ilyen indítvány a legtöbbet arról árulja el, hogy milyen önbizalma van a többséget alkotó közösség képviselőinek – érvelt. Nem az államnak, meg az embereknek, mert „szerintem a szlovák emberek túlnyomó többségének teljesen normális a viszonya a saját nyelvéhez, saját közösségéhez és benne nyilván a magyarokhoz” – tette hozzá.
A DK frakcióvezetője kijelentette: „amikor brutális egy állam, amikor ocsmány módon viselkedik egy állam, és ráadásul velünk szemben érvényesíti ezt a fajta brutalitást, akkor a mi kormányunk hihetetlen (...) hatalmi szempontok miatt csöndben marad és nem képvisel bennünket. Nagyjából tehát kettő kormánynak kell szégyellnie magát, a szlovák kormánynak, ami egy ilyen javaslatot egyáltalán hajlandó megtárgyalni, meg a magyar kormánynak, amely ilyenkor nem háborodik fel” – fogalmazott.
Egyébiránt a – mint ahogy azt az Index szerdán megírta – Paczolay Máté külügyi szóvivő szerint folyamatos konzultáció van a szlovák államnyelvhasználati törvény ügyében. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a jövő héten találkozik a szlovák parlamenti házelnökkel, valamint a külügyminiszterrel.
Az új szlovák törvény részletei szerint a feliratokon (reklámtáblák, köztéri feliratok, emléktáblák) első helyen kell szerepelnie a szlovák szövegnek. A postákon, a vasúti és más közlekedésben (például buszokon, villamosokon) kötelező lesz a szlovák használata. A törvény megsértéséért kiszabható büntetés összege pedig 1000 eurótól akár 10 ezer euróig is terjedhet (korábban a törvénysértés összege 50–2500 euróig terjedt).