Tiltakoznak a kutatók a legnagyobb magyar kutatóhálózat privatizációja ellen
További Belföld cikkek
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarországra északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
- Orbán Viktor nagy beszédre készül Matolcsy Györgyék rendezvényén
A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (TDDSZ) közleménye és az Akadémiai Dolgozók Fórumának (ADF) nyilatkozata szerint november 7-én a Kulturális és Innovációs Minisztérium olyan törvénytervezetet küldött a HUN–REN Központ részére, amely az MTA egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi átalakulásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) mintájára privatizálná.
Mint írják, ez ugyanaz a konstrukció, amelybe a magyar egyetemek többségét kényszerítette a kormányzat, és amely eredményeképpen azok kikerültek az európai uniós finanszírozási programokból. Kiemelik, hogy a véleményezés alatt álló törvénytervezet a jelenlegi kutatóintézetek megszüntetését tartalmazza, kirekeszti a kutatóhálózat intézményeit az európai uniós támogatási programokból és a kutatóhálózat ma még ismeretlen tervek szerinti szervezeti átalakítását vetíti előre. Szerintük arra sincs semmilyen garancia, hogy az átalakítás jelentősebb kormányzati többletforrással járna.
„A kormányzat – ahogy korábban az egyetemeket – zsarolja a kutatóhálózatot: abban az esetben hajlandó emelni a szégyenteljes mértékű finanszírozáson, ha a hálózat kutatóközpontjainak és önálló intézeteinek vezetői elfogadják a szervezeti változást, és ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar tudományosság újabb kiemelkedő intézményei lépjenek a marginalizálódás és a lassú elsorvadás útjára” – emelték ki.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma megjegyzi, hogy a magyar kormány és a kutatóhálózatot felügyelő HUN-REN Központ azt állítja, hogy a kutatókkal és a kutatóhelyek vezetőivel egyetértésben történik az átalakítás, de a valóság szerintük ezzel szemben az, hogy a kutatóhálózat közel 700 dolgozója szavazott az ADF és a TDDSZ aláírásgyűjtésén az átalakítás ellen.
Hangsúlyozzák, hogy az új rendszer nem tartalmaz garanciákat a munkavállalók számára, és privatizálná a Magyar Tudományos Akadémia közvagyonát, emellett leírják, hogy a törvénytervezet szerint a munkáltatói jogok gyakorlása tekintetében és minden más módon az összes kutató és más munkavállaló közvetlenül a kormány által politikai alapon kinevezett elnöktől és vezérigazgatótól függne.
A tervezet az államháztartás szinte valamennyi szabálya alól kivenné a létrehozandó új szervezetet, amit így a korrupció melegágyává változtatna. Az új szervezet nem tartozna elszámolni magánvagyonával és mentességet élvezne a közérdekű adatok megismertetésének kötelezettsége alól
– írják.
Ellentmondásos és kutatásellenes
Szerintük ezt a törvénytervezetet nem szabad beterjeszteni és elfogadni, mert „súlyos kockázatokat rejt, veszélyezteti az akadémiai autonómiát, semmibe veszi a szubszidiaritás elvét, és autokratikus konglomerátummá alakítaná a kutatóhálózatot”.
Kiemelik, hogy a tervezet ellentmondásos és kutatásellenes, és hogy ezzel a törvénnyel megszűnik a kutatás szabadsága Magyarországon.
A törvénytervezet tartalmi elemeiről és annak aggályairól az ADF Egyesület által készített teljes gyorselemzés itt olvasható.
A HUN-REN törvénnyel kapcsolatban a TDDSZ online petíciót indított az aHangon, amellyel „nemet mondanak a zsarolásra, és nemet mondanak a kutatóhálózat privatizációjára”. November 14-én, csütörtökön 13:30 órakor a TDDSZ és az ADF rövid tüntetést szervez a HUN-REN ideiglenes irodája elé abból az alkalomból, hogy a HUN-REN Központ vezetői ekkor tanácskoznak a kutatóhálózat intézményeinek vezetőivel a törvénytervezetről. A tüntetés Facebook-oldalán arra kérik a Budapesten kívüli intézeteket és kutatóközpontokat, hogy közös fotóval, piros lapot mutatva, rövid üzenettel fejezzék ki tiltakozásukat és csatlakozásukat.