Szente Vajk és Vranik Roland kendőzetlen őszinteséggel vitatta meg a magyar mozi jövőjét
A Köztér közleménye szerint manapság meglehetősen ritka, hogy két – ellenkező szekértáborhoz besorolt – művész egy asztalhoz ül, és párbeszédet folytat a filmszakma és az alkotók helyzetéről, feltárva azokat az előzményeket, amelyek az évek óta tapasztalható háborús állapotokhoz vezettek.
Szente Vajk és Vranik Roland péntek este a kormányközeli Köztér YouTube-csatornájának műsorában elmondja, hogy szerintük ennek oka az is, hogy a Most vagy soha című filmet kritizálók egy része „úgy formált véleményt az alkotásról, hogy meg sem nézte”.
Szente Vajk azzal a jelenséggel nem tud egyetérteni, hogy szerinte az ellenzéki médiumokban megjelenő írások azt üzenték: „ti ne nézzétek meg ezt a filmet, mert ez a film rossz lesz.” Vranik Roland pedig azon a véleményen volt, hogy nem tudjuk mérni, hogy a Most vagy soha milyen film, mivel az említett reakció nem a filmnek, hanem Káel Csabának és Rákay Philipnek szólt.
Most annyira átpolitizálódott ez a szcéna, hogy nem tud egészségesen működni. […] Megerőszakolva érezzük magunkat, lelapítva érezzük magunkat, kicsinálva érezzük magunkat
– jegyezte meg Vranik Roland.
A beszélgetésben szó esik arról is, hogyan lehetne a kialakult viszonyokat rendezni, és hogyan lehetne a nézőket visszacsalogatni a magyar mozifilmekre. Szente Vajk szerint fel kellene mérni a közönség igényét, és kialakítani egy mindenki számára elfogadható egyensúlyi helyzetet.
Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjét példaként említve Vranik Roland arról beszélt, hogy a szerzői filmek is hozhatnak nagy nézettséget. Megjegyezte, a filmek élete a premierrel nem ér véget, és az évek alatt a pár ezres nézőszám milliósra nőhet.
„Feldolgozhatatlan, hogy a művészetben van ellenség” – jelentette ki Szente Vajk. „Iszonyatosan mérgező” – vetette közbe egyetértően Vranik Roland.