Utcai kiállással tiltakozott a kutatóhálózati vagyon eladása ellen az Akadémiai Dolgozók Fóruma
További Belföld cikkek
- Gulyás Gergely tisztességes fizetést sürget a közigazgatásban
- Bochkor Gábor szerint az megy önkormányzati dolgozónak, aki sehova máshova nem volt jó
- Hiába jelentették fel Menczer Tamást, az ügyész elutasította a vádakat
- Vitézy Dávid szerint aggasztó Karácsony Gergely hallgatása az ingatlanpanama körül
- Ideiglenesen leáll a kecskeméti Mercedes-gyár
A Magyar Tudományos Akadémia rendkívüli közgyűlése szerdán szavaz arról, hogy eladja-e az MTA tulajdonában, az MTA-tól leválasztott kutatóhálózat használatában lévő ingó és ingatlan vagyonelemek legnagyobb részét a magyar államnak, melyek így magántulajdonba kerülhetnek.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma ezért december 8-án nyílt levélben fordult az MTA közgyűléséhez, hogy utasítsa el a kormány vételi ajánlatát. Szerintük ugyanis „nincs semmilyen törvényi garancia arra, hogy az akadémiai vagyon további felhasználása a magyar tudomány érdekeit fogja szolgálni”.
Arra kérjük az MTA Közgyűlésének tagjait, hogy ne adják a nevüket olyan átalakításhoz, amely a kutatóhálózat tudományos autonómiájának végleges felszámolásához, a kutatóhálózat vállalati típusú átalakításához és az átalakításkor kinevezett vezetők külső ellenőrzés nélküli, hosszú távú bebetonozásához vezet
– fogalmazott nyílt levelében az ADF a közgyűlés tagjaihoz fordulva.
Probléma merülhetett fel az értékbecsléssel
Az ADF sajtóközleményében azt írta, több probléma is felmerülhetett a közgyűlés előkészítésével kapcsolatban. Például észrevételek érkeztek hozzájuk az értékbecsléssel, illetve annak hiányosságaival kapcsolatban is.
Mint írták, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének a közgyűlés által jóváhagyott határozata részletes szabályokat állapít meg az ingatlanok elidegenítésével kapcsolatban. Ebben az esetben viszont nem világos, hogy
- a közgyűlés résztvevői megkapták-e a teljes értékbecslést,
- rendelkezésre áll-e az előírt számú szakértői vélemény,
- tartalmazza-e az értékbecslés az értékcsökkentő tényezőket,
- valamint hogy van-e értékbecslés az ingóságokra.
Utcai kiállást szerveztek a közgyűlés helyszínére
Az ADF utcai kiállást is szervezett az MTA Vigadó térnél tartott, december 11-i rendkívüli közgyűlésére. A szervezet tagjai papírformátumban is átadták nyílt levelüket a gyűlésre érkező kutatóknak, amiben arra kérték őket, hogy szavazzanak nemmel a kutatóhálózati vagyon eladására.
Az MTA rendkívüli közgyűlése ma arról szavaz, hogy eladják-e a magyar államnak a kutatóhálózat által használt MTA-s vagyont, amiről mi azt gondoljuk, hogy az új HUN-REN-nél nem lenne jó kézben. Hét, kormány által kinevezett ember rendelkezne minden felett, a kutatóknak pedig nem lenne beleszólása abba, hogyan működik hivatalosan a kutatóhálózat. De a vagyon sorsára sem lenne ráhatása
– fogalmazott lapunknak Gárdos Judit, az ADF alapító tagja, majd elmondta, hogy az MTA nem válaszolt a szervezet által december 8-án közzétett nyílt levelére, ezért csak néhány közgyűlési tag véleményét ismerik az ügyben.
Az Indexnek Kontra Miklós, a közgyűlés képviselője elmondta, úgy tudja, rajta kívül több akadémiai tag is nemmel fog szavazni. A professzor szerint a teljes történeti és filozófiai osztály nemmel szavaz majd, azt viszont nem tudja, hogy elegen lesznek-e ahhoz, hogy leszavazzák a kutatóhálózati vagyon eladását.
(Borítókép: Akadémiai Dolgozók Fóruma 2024. december 11-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)