Fülöp Attila: Titkolnivalónk nincs, fejlesztenivalónk van bőven

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorában beszélt a gyermekotthonok fejlesztéséről, és arról, hogy Magyar Péter miért nem mehet be az otthonokba. Arra is kitért, miért szükséges a folyamatos fejlesztés a gyermekvédelemben.

Fülöp Attila az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorában az elmúlt időszakban a gyermekvédelemmel kapcsolatban felmerült minden kérdésre igyekeztett választ adni. Elárulta, miért nem engedik be Magyar Pétert a gyermekotthonokba, miként látja a gyermekvédelem jelenlegi állapotát, s miért tartja kiemelkedően fontos lépésnek azt, hogy többlépcsős módszerrel szűrjék a gyermekotthonban dolgozókat.

A gyermekvédelem nem a balettintézet, sok nehézség van

– mondta a műsorban az államtitkár.

Fülöp Attila a beszélgetésben először azt emelte ki, hogy a mintegy 3 milliárd forintos támogatás nem a Magyar Péter által kialakított helyzet miatt került a gyermekvédelemhez, hanem a háború idején emelkedő rezsiárak miatt, majd kiemelte azt is, hogy a gyermekvédelemben rengeteg feladat van:

Azt nem lehet mondani, hogy végeztünk volna a munkával…

– mondta Fülöp Attila a műsorban, utalva a rendszerfejlesztési igényekre, az intézményekben dolgozók bérezésével kapcsolatos kérdésekre, és az otthonok szükséges felújításaira is.

Nevelőszülőkre van szükség

Az államtitkár ezután arról is beszélt: a gyermekvédelemben elsősorban nem az intézmények fejlesztése a lényeges pont, hanem az, hogy a gyerekek mielőbb nevelőszülőkhöz kerüljenek. Fülöp szerint a gyermekvédelembe került 12 év alatti gyerekek 83 százaléka már nevelőszülőknél nevelkedik.

Fülöp reflektált a Magyar Péter által közzétett képekre is, szerinte az intézmények folyamatos fejlesztés alatt állnak, ő sem elégedett az állapotokkal, de igyekeznek minél több és minél hatásosabb lépést tenni ezekben az ügyekben.

Miért nem mehet Magyar Péter az otthonokba?

Ennek mentén kifejtette: Magyarnak joga van informálódni, de intézménylátogatói jogkörrel nem rendelkezik. Emellett az államtitkár szerint a gyermekek számára rossz lenne, ha az otthonukban megzavarná őket egy politikus.

Arra a kérdésre, tudta-e azt, hogy Menczer Tamás megjelenik a pécsi gyermekotthon előtt, Fülöp úgy válaszolt: nem volt tisztában azzal, hogy mi fog történni, és azzal sem, hogy milyen beszélgetés fog ott zajlani. A beszélgetés stílusát pedig nem akarja kommentálni.

Fülöp később kifejtette: a gyermekvédelem roppant terhelt közeg, ahol rengeteg problémás ügyet kell kezelni, s részükről legfontosabb, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol minimálisra csökkenthetők a bántalmazások. Ebben segítenek az olyan rendelkezések, mint az életviteli vizsgálat és a pszichológiai vizsgálat általános bevezetése.

Az államtitkár szerint a vizsgálatok során nagyjából 12 ezer embert ellenőriztek, és a vizsgáltak nagyjából fél százaléka nem ment át a szűrésen.

A beszélgetésben szóba került még:

  • A Nemzeti Védelmi Szolgálat munkája fontos, mivel a szűrés az intézményekben lévő gyermekeket és az ott dolgozókat is védi. 
  • Az államtitkár kifejtette: 2008 óta nagyon szigorú bejelentési kötelezettsége van a gyermekotthonokban dolgozóknak, így semmi sem történhet következmények nélkül.
  • Az azonos neműek örökbefogadási ügyét illetően nincs változás, a hatályos jogszabályok azt nem teszik lehetővé.