„Az ember számára a másik ember a legnagyobb ajándék” – így adományoztak a magyarok karácsonykor
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
Adni mindig jó és nemes gesztus, karácsony környékén pedig a szokásosnál is nagyobb az összefogás a bajba jutott, nehéz sorsú, otthontalan emberekért. Ezt mutatja, hogy november közepétől minden évben temérdek gyűjtőpont nyitja meg a kapuit, ahová országszerte leadhatják az élelmiszer-, ruha- és játékadományaikat az emberek.
Bár a Katolikus Karitász és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerint sincs rosszkor adott adomány, arra érdemes odafigyelni, hogy olyat adjunk, aminek mi is örülnénk, és igyekezzünk beleképzelni magunkat a másik helyzetébe,
vagyis az adományunk legyen méltó hozzánk és az adományozotthoz egyaránt.
- A ruhaadományok esetében például igyekezzünk jó minőségű holmikat továbbadni, amelyeket mi is felvennénk. Legyen jó állapotú, tiszta, azonnal viselhető: a ruhák javítására, varrására, mosására ugyanis jellemzően nincs lehetősége az arra rászorulóknak. A téli időszakban pedig különösen fontos a meleg öltözet, télikabát, pulóver, sapka, sál, meleg zokni és cipő felajánlása.
A gyermekruhákat bárhol, a felnőtteknek szánt ruhaadományokat viszont csak bizonyos adománypontokon tudnak átvenni és raktározni a jótékonysági szervezetek. Ezért azt tanácsolják, elindulás előtt mindig tanulmányozzuk az adományboltok listáját: a Katolikus Karitász központjainak listája ide kattintva érhető el, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat területi szolgálatainak telefonszámai pedig itt találhatók.
- Az élelmiszerek esetén figyeljünk oda a lejárati időre, és lehetőség szerint tartós élelmiszert adományozzunk, például lisztet, cukrot, tésztát, rizst, étolajat vagy konzerveket. De karácsonykor pár szem szaloncukor vagy édesség is kerülhet a csomagba, amivel a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt örömet szerezhetünk.
Az élelmiszer-adományokat – azért, hogy mindenkinek legyen étel az ünnepi asztalon – a húsvéti és adventi időszakban gyűjtik a legtöbb helyen az országban. A karitatív szervezetek nagy része ugyanakkor egész évben fogad élelmiszer-felajánlásokat, ezért praktikus rendszeresen figyelni a felhívásaikat, közösségimédia-felületeiket és weboldalaikat.
Támogatni a rászorulókat és lehetőséget adni a segíteni vágyóknak
A karácsonyi időszakban a rászoruló emberek, közösségek kéréseinek száma megsokszorozódik, ugyanakkor az adományozó, támogató szándék is ilyenkor a legerősebb. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat küldetése ezért kétirányú: támogatni a rászoruló embereket, valamint lehetőséget adni a segíteni vágyó embereknek arra, hogy ezt megtehessék. A legfontosabbnak ilyenkor azt tartják, hogy az adományok célba érjenek, és aki szeretne, az önkéntesként is részt vállalhasson a rászoruló emberekért végzett szolgálatban.
Kozma Imre atyától, a szervezet alapítójától azt tanultuk, az ember számára a legnagyobb ajándék a másik ember, ezért külön figyelmet fordítunk arra, hogy a tárgyi segítségnyújtás mellett személyes jelenléttel támogassuk az egész évben ránk támaszkodó, bennünk bízó embereket
– fogalmazott lapunknak Romhányi Tamás, a szervezet kommunikációs vezetője, hozzátéve, hogy az önkénteseik és a munkatársaik is arra törekednek, hogy a közösségük mintegy százezer ember számára jelentsen emberi közelséget és támogatást az év utolsó heteiben.
A legszegényebbek is boldognak szeretnék látni a gyerekeiket, és különlegessé tenni számukra az ünnepet. Azon dolgozunk, hogy ha már a meleg lakás, a teli pocak az, ami megkülönbözteti számukra a hétköznapoktól az ünnepet, akkor az mindenkinek meglegyen
– mondta a Katolikus Karitász kommunikációs referense, Szabados Edina az Indexnek.
(Borítókép: Adományok a Katolikus Karitász Fejér megyei gyűjtőpontján, Székesfehérváron 2022. december 5-én. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)