Így változik az életünk: adók, kedvezmények, kölcsönök, új jogi rendelkezések 2025-ben

torvenyelfogadas
2025.01.02. 09:54
Az idei év sem indulhat újonnan hatályba lépő törvénymódosítások nélkül. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.

Január 1-jétől a minimálbér összege 290 ezer forint, a garantált bérminimumé pedig 348 ezer forint. A bérmegállapodás alapján 2026-ban tizenhárom, míg 2027-ben tizennégy százalékos lesz a béremelés üteme.

Apasági szabadság, bérpótlék

Több részletében is módosult a munka törvénykönyve, így a munkaszüneti napra elrendelt munkavégzésért járó pótlék szabályozása is. Azért, hogy egyértelmű legyen munkaszüneti napon a pótlék mértéke, a törvény rögzíti, hogy a munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót 100 százalék bérpótlék illeti meg.

Az apát a gyermeke születése után 10 munkanap pótszabadság, úgynevezett apasági szabadság illeti meg. Mostantól a szabadság igénybevételének feltételei kedvezőbbé válnak: eddig ezt a kedvezményt csak a szülést követő két hónapon belül igényelhette az apa, január 1-jétől már négy hónap áll rendelkezésre.

Bővült az a kör, amikor a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. Így a munkavállalónak nem kell rendelkezésre állni, illetve munkát végezni választási, népszavazási jogának gyakorlásakor, ha ezen a napon a 8 órát meghaladja beosztott munkaideje. Rendelkezésre állás és a munkavégzés alóli maximum 2 órás mentesítés idejére a munkavállaló távolléti díjra jogosult, és ezt az időtartamot a szabadság számításakor is figyelembe kell venni.

Módosult a köztulajdonban álló munkáltatóval fennálló munkaviszony szabályozása. Január 1-jétől közös megegyezés esetén csak akkor kell a felmondási időre, valamint a végkielégítésre való jogosultság megállapításánál a korábbi munkáltatónál munkaviszonyban töltött időt is figyelembe kell venni, ha a munkavállaló a munkaviszony megszüntetésére tekintettel kizárólag olyan munkabérben vagy egyéb juttatásban részesült, amely jogszabály alapján illeti meg.

Béren kívüli juttatások

Január 1-jétől a munkáltató béren kívüli juttatásként akár havi 150 ezer forintig, azaz éves szinten maximum 1,8 millió forintig albérletidíj- vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti munkavállalóinak.

Év elejétől szélesedik az adómentes bevételek köre. Így adómentessé válik

  • a gyermekvállalással összefüggésben elengedett hallgatói hiteltartozás, valamint annak törlesztéséhez kapcsolódó munkáltatói juttatás összege;
  • a kiemelt sporteseményekre, nemzeti rendezvényekre reprezentáció és üzleti ajándék keretében adott belépők, valamint a sportköztestületek által a versenyzésre való felkészülés, illetve a versenyzés érdekében adott juttatások;
  • a kulturális belépőjegyekhez és bérletekhez hasonlóan az állatkerti belépőjegyek, bérletek.

A mentesség ezen juttatási körben kategóriánként külön-külön lesz érvényesíthető adóévenként legfeljebb a minimálbér összegéig.

Az innovatív startupvállalkozások létrejöttének támogatása érdekében adómentessé válik a magánszemély tulajdonos (eredeti jogosult) szellemi termékének a gazdasági társaság részére történő apportja.

Családi adókedvezmény két lépcsőben

Jó hír a gyermeket nevelő családoknak, hogy a családi kedvezmény mértéke egy éven belül két lépcsőben emelkedik: 2025. július 1-jétől 50 százalékkal, 2026. január 1-jétől további 50 százalékkal nő a gyermekenként érvényesíthető kedvezmény mértéke.

Januártól a családi kedvezményt, a 25 év alatti fiatalok és az első házasok kedvezményét a külföldi magánszemélyek közül csak az EGT-államok és a Magyarországgal határos, nem EGT-államok állampolgárai vehetik igénybe.

Babaváró kölcsön, munkáshitel

Január 1-jétől 30-ról 35 évre emelkedett a babaváró hitel igénylésének korhatára. Ezt a hitelt, amely egy szabadon felhasználható, kamatmentes kölcsön, maximum 11 millió forint összegig, olyan házaspárok igényelhetik, akik öt éven belül gyermeket terveznek.

Egyik legfőbb feltétel, hogy csak házastársak igényelhetik, egyedülállók és élettársak nem.

A hitelnél a feleség életkora az irányadó, akinek 35 évnél fiatalabbnak kell lennie, függetlenül attól, hogy várandós-e vagy nem. Emellett még számos feltétele van a hitelnek. Annyit azonban megjegyzünk, hogy hiába tizenegymillió forint a hitel maximuma, a bankok annyi kölcsönt folyósítanak, aminek a törlesztését a házaspár a jövedelme alapján biztonsággal fizetni tud.

Januártól munkáshitel néven új kölcsönprogram indul 17 és 25 év közötti dolgozó fiataloknak, amennyiben van bejelentett munkájuk, és nem jogosultak a Diákhitelre. Ebben a konstrukcióban legfeljebb négymillió forintnyi kedvezményes hitelt lehet felvenni 10 éves futamidőre.

Otthonfelújítás, 5 százalékos áfakulcs

Elindul a Vidéki Otthonfelújítási Program is, amelyben az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családok vehetnek részt. A támogatás egy hárommillió forintos vissza nem térítendő támogatásból és egy hatmilliós kedvezményes kölcsönből áll.

Két évvel meghosszabbították az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs hatályát, amely így 2026. december 31-ig alkalmazható marad. Emellett az elhúzódó építkezések kezelésére átmeneti szabály biztosítja, hogy az 5 százalékos áfakulcs 2030. december 31-ig érvényes legyen azon ingatlanok esetében, amelyeknél az építési engedély legkésőbb 2026. december 31-én véglegessé vált, az építést egyszerű bejelentés alapján 2024. szeptember 30-ig bejelentették, vagy az építészeti törvény alapján 2026. december 31-ig tudomásul vették.

Januártól mentesülnek az építményadó alól a műemléknek minősülő ingatlanok a megszerzés évében és az azt követő három évben.

A mentesség támogatástartalma azonban nem haladhatja meg az ingatlanonkénti 100 millió eurónak megfelelő forintösszeget. Ez utóbbi korlát a magánszemély tulajdonosokra nem vonatkozik.

Új zseb nyílik a SZÉP-kártyán

Január 1-jétől módosult a Széchenyi Pihenő Kártya rendszer is. Az aktív életmód támogatása érdekében a kártyán új zseb nyílik „Aktív Magyarok” elnevezéssel, amelyet aktív időtöltéssel kapcsolatos szolgáltatásokra lehet felhasználni. A munkáltató legfeljebb havi tízezer forintot juttathat erre a célra.

Egyúttal a SZÉP-kártya-program éves keretösszege 450 ezer forintról 570 ezer forintra nő. A kártyán a 2025. január 1-jén nyilvántartott és a számlára 2025-ben utalt munkáltatói támogatás 50 százaléka ezután lakásfelújítási célokra is felhasználható lesz.

Változó nyugdíjrendelkezések

Január 1-jétől a nyugdíjakat 3,2 százalékos mértékben emelik, mert a 2025. évi költségvetési törvényben 3,2 százalékos inflációs előrejelzés szerepel. Amennyiben a 2025. január–augusztus hónapokban mért tényleges inflációs adatokból becsülhető éves infláció mértéke (akár az általános, akár a nyugdíjas fogyasztói kosár szerint) meghaladná a 2025. januári emelés mértékét, 2025 novemberében kiegészítő nyugdíjemelésre vagy egyösszegű kompenzációra kerülhet sor.

2025-ben a teljes öregségi nyugdíj legkisebb összege változatlanul 28 500 forint lesz, ahogy az árvaellátás minimális összege is változatlanul 50 000 forint marad.

Január 1-jétől 140 ezer forintra nőtt a kivételes nyugdíjemelés megállapíthatóságának jövedelmi korlátja. Az egyszeri segély megállapíthatóságának jövedelmi korlátja viszont nem változik, azaz ez az összeg továbbra is marad

  • egyedülálló kérelmező esetén 120 ezer forint,
  • a közeli hozzátartozójával közös háztartásban élő kérelmező esetén 100 ezer forint.

140 ezerről 150 ezer forintra emelték a rendkívül indokolt esetben csak a Magyar Államkincstár Központ által engedélyezhető egyszeri segély megállapíthatóságának jövedelmi korlátját.

Gépjárműveket érintő új szabályok

Január 1-jétől megszűnt a hibrid és plug-in hibrid gépjárművekre, valamint a hibrid motorokra vonatkozó nulla adómérték, valamint a hibrid és plug-in hibrid gépjárművekre vonatkozó adókedvezmény.

A gépjárművek első forgalomba helyezése után fizetendő regisztrációs adó mértéke 2026. január 1-jétől évente az előző évi július havi infláció mértékével emelkedik. 2025. január 1-jétől a gépjárműadó mértéke évente az előző évi július havi infláció mértékével emelkedik.

A 2024. december 31-ig forgalomba helyezett 5P és 5N környezetvédelmi osztályjelzésű hibrid, illetve plug-in hibrid gépjárművek 2026. december 31-ig mentesülnek a gépjárműadó és a cégautóadó-fizetési kötelezettség alól.

Átlagosan 20 százalékkal emelkedik a cégautóadó mértéke.

2026. január 1-jétől pedig évente kiigazítják az előző évi júliusi inflációval. Mint ahogy a gépjárműadó mértéke is évente az előző évi július havi infláció mértékével emelkedik.

Megszűnik az Ügyfélkapu

Január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu és mellette egy sor bejelentkezési mód a közigazgatási, önkormányzati, bírósági és egyéb ügyintézési portálokra, helyettük két opció marad: az Ügyfélkapu+, valamint a közelmúltban bevezetett Digitális Állampolgárság Program (DÁP) nevű alkalmazás.

Az Ügyfélkapu+ egy úgynevezett kétfaktoros hitelesítési eljárást takar, amelynek használatakor a felhasználónév + jelszó páros mellett egy hitelesítőalkalmazás szükséges a bejelentkezéshez.

A DÁP alkalmazással egyszerűbb a bejelentkezési folyamat, nincs szükség felhasználónévre és jelszóra, elegendő az okostelefon kamerájával beolvasni a számítógép képernyőjéről egy QR-kódot a bejelentkezéskor.

Az átállás részleteiről itt írtunk.

Olcsóbbá válnak a kisebb értékű perek

Az egyes adótörvények módosításáról szóló törvény alapján január 28-ától megváltozik a polgári peres eljárások megindításakor fizetendő illeték számítása. Az eddigi szabályok szerint a felperes perindításkor a pertárgyérték 6 százalékának megfelelő illetéket volt köteles fizetni. Létezett azonban egy 1,5 millió forintos felső limit, ennél akkor sem kerülhetett többe egy per megindítása, ha a jogvita milliárdokról szólt. Január végétől a 6 százalékos általános mérték helyett egy nyolc szintből álló, sávos rendszert vezetnek be, és eltörlik az illeték összegének felső határát. A módosítás után az illeték összege lényegében korlátlanul növekedhet (igaz, egyre csökkenő mértékben) a pertárgyérték összegével együtt. Az új számítási módszer szerint a kisebb értékű perek olcsóbbá válnak: ma például egy tízmillió forint összegű pert hatszázezer forint illeték befizetésével lehet megindítani, a módosítást követően „csak” 489 500 forint illetékért. Százmilliós pertárgyérték esetén viszont az eddigi illetékmaximum, azaz másfélmillió forint helyett az illeték már 4 039 500 forintra ugrik.

(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)