A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák

2025.01.02. 17:55
Már Baja környékén is feltűnt a vörös mocsárrák, amely a Balatonban hatalmas károkat okozott. Ez az invazív faj nemcsak a vízinövény- és állatvilágot pusztítja el, de meggyengíti a töltéseket, és felszabadítja a talajba lerakódott mérgeket is.

A vörös mocsárrák a magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetése: a Balaton és a Séd vízrendszerében is kimutatták a jelenlétét, de már Sugovicán, azaz Baja környékén is feltűnt az invazív állatfaj − írja az Infostart

Koch Zoltán, a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke szerint a Sugovicán már láttak néhány példányt, bár az állatok összetéveszthetők a szintén invazív kecskerákkal.

Ehető, de nem ártalmatlan

A főhorgász úgy fogalmazott a beon.hu-nak, hogy a vörös mocsárrák hátrányosan hat az őshonos állatok életterére, hiszen

talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket.

A vörös mocsárrák ehető faj, és akár 10-15 centiméteresre is megnő. A kutatók beszámolója alapján „már nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számíthatunk a további terjedésre”.

A vörös mocsárrák elleni küzdelem része lehet a halászat bizonyos formáinak visszaállítása,

az invazív fajok irtása, emellett a természetes vizeink folyamatos megfigyelése. A szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága is kulcsszerepet játszik abban, hogy megóvjuk az ökoszisztémát az vörös mocsárrákhoz hasonló „ökológiai bombáktól.”