Jogállamiságot is vizsgáló holland delegáció érkezett Magyországra

2025.03.27. 20:45
A holland parlament Európai Ügyek Bizottságának képviselői jöttek Magyarországra kétnapos munkalátogatásra. A bizottság tagjai Bóka János európai ügyekért felelős miniszternek is írtak levelet, amelyben arra szólítják fel a magyar kormányzatot, hogy érvénytelenítsék a gyülekezési törvény módosítását. A delegáció küldöttei országgyűlési képviselőkkel, civilekkel és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkárával is találkozni fognak.

A holland képviselőket Tessely Zoltán, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke és Dudás Róbert, a bizottság alelnöke fogadta. Tessely Zoltán Facebook-oldalán is posztolt a találkozóról, ahol azt írta:

Szó volt a migrációs paktum kezeléséről, a gyülekezési jogra vonatkozó haza szabályozásról, az Európai Unió bővítéséről és a jogállamisággal kapcsolatos kérdésekről.

Cseh Katalin momentumos országgyűlési képviselővel is találkoztak, ő Facebook-posztjában azt írja, hogy a találkozó „mindössze a véletlennek és a nemzetközi kapcsolatainak köszönhető”.

A holland delegáció felszólította a kormányt, hogy vonják vissza a gyülekezési törvény módosítását, továbbá úgy gondolják,

az LMBTQ+ közösség jogainak korlátozásával Magyarország megsérti ezeket az alapvető európai értékeket, és veszélyezteti az Európai Unió egységét és integritását.

Hozzáteszik, hogy szolidaritásukat fejezik ki az LMBTQ+ közösség felé, illetve támogatják az „egyenlőségért és igazságosságért folytatott harcukat”,

Huszonkét magyarországi nagykövetség állt ki a gyülekezési törvény módosítása ellen

„Az alábbi nagykövetségeket mély aggodalommal tölti el a 2025. március 18-án Magyarországon elfogadott jogszabály, ami korlátozza a békés gyülekezési jogot és a véleménynyilvánítás szabadságát” – olvasható a brit nagykövetség X-en közzétett posztjában, amelyben 22 magyarországi nagykövetség állt ki a gyülekezési törvény módosítása ellen.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a magyar kormány a gyermekvédelemre hivatkozva módosította a gyülekezési törvényt, ezzel betiltva a Pride-ot. A döntés nagy közfelháborodást okozott, a Momentum Mozgalom tüntetést is szervezett az ügy miatt, de több hazai művész is felszólalt, illetve nemzetközi visszhangja is volt a törvénymódosításnak.