Megúszták tüntetők nélkül

2008.06.16. 11:27
Rendbontás nélkül lezajlottak hétfő délelőtt a központi állami megemlékezések Nagy Imre és társainak ötven évvel ezelőtti kivégzéséről. Igaz, a rendőrség mindenhol kordonokkal készült, az érdeklődőket pedig igazoltatták.

Katonai tiszteletadás mellett koszorúztak a közjogi méltóságok és a kormány, valamint a parlamenti pártok képviselői Budapesten az 56-os emlékműnél hétfőn, Nagy Imre kivégzésének ötvenedik évfordulóján. A megemlékezésen rendzavarás nem volt.

Az Országgyűlés, a köztársasági elnök, a kormány, az Alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság nevében egyetlen közös koszorú elhelyezésével rótta le kegyeletét Nagy Imre és 225 kivégzett mártírtársa emléke előtt Sólyom László köztársasági elnök, Mandur László, a parlament alelnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság leköszönt elnöke, valamint a kormány képviseletében Kiss Péter kancelláriaminiszter.

A megemlékezésen részt vett Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin, valamint a budapesti nagykövetségek képviselői is. A koszorúzás erős rendőri biztosítás mellett történt, az emlékmű környékét több tíz méteres körben kordonnal zárták le. A környék forgalmát azonban nem akadályozta a lezárás. A megemlékezést a meghívott vendégeken kívül csak néhány járókelő figyelte a Dózsa György út másik oldaláról, a kordontól körülbelül húsz méterre.

Az emlékművel szemben, a kordonon kívül, a Kossuth téri tüntetésekről ismert Gonda László is megjelent két társával; a kordonhoz szerettek volna sétálni, ezt azonban a rendőrök megakadályozták. Gonda László mindeközben egy "Megtorlás emlékmű. Vasbitók" feliratú papírlapot tartott a kezében. A három "Kossuth térit" a rendőrök igazoltatták.

Ellenőrzések után

Katonai tiszteletadás mellett koszorúzták meg hétfőn a közjogi méltóságok és a kormány, valamint a parlamenti pártok képviselői az 1956-os forradalom és szabadságharc éppen ötven évvel ezelőtt kivégzett mártír miniszterelnökének szobrát a budapesti Vértanúk terén.

A rendezvényen jelen volt Mécs Imre országgyűlési képviselő, egykori halálraítélt, Boross Péter volt miniszterelnök, Lendvai Ildikó az MSZP, Herényi Károly az MDF frakcióvezetője, Hiller István kulturális, Szekeres Imre honvédelmi miniszter, valamint Kállai Ernő kisebbségi ombudsman. A Parlament közelében lévő térre, melyet a rendőrség kordonokkal teljesen körbezárt, az újságírók és a meghívott vendégek csak szigorú biztonsági átvilágítás után léphettek be, a sajtó képviselőire pedig kormányőrök vigyáztak.

Évforduló

Ötven éve, 1958. június 16-án végezték ki Nagy Imrét, az 1956-os forradalom miniszterelnökét és vádlott-társait. Nagy Imre, aki 1956. október 24-e és november 4-e között állt a kormány élén, egyfelől igyekezett a felkelők célkitűzéseit elfogadtatni a kommunista párt vezetésével, de igyekezett mérsékelni is az általa túlzónak tartott követeléseket. Fellépett a szovjet csapatok távozásáért, deklarálta a többpártrendszer bevezetését, majd november 1-jén Magyarország kilépését a Varsói Szerződésből és az ország semlegességét.

November 4-én hajnalban drámai rádióbeszédben jelentette be a szovjet inváziót, majd több társával a jugoszláv követségen kért menedékjogot. November 22-én Kádár János menlevelével elhagyták a követséget, de ezután a szovjetek őrizetbe vették őket és a romániai Snagovban "házi őrizetbe", fogságba kerültek. Nagy Imre, aki nem volt hajlandó lemondani a tisztségéről, nem egyezkedett az új rendszerrel.

A holttestek kihantolása és azonosítása 1989 márciusában kezdődött meg, Nagy Imre és társainak 1989. június 16-ai újratemetése a rendszerváltás jelképes eseménye lett. Nagy Imrét, Gimest, Losonczyt, Malétert és Szilágyit 1989. július 6-án a Legfelsőbb Bíróság felmentette az 1958-as vádak alól.