További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsájtás zajlik a Főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Torgyán kéri a legtöbbet
A legmagasabb összegű, mintegy 115 milliárd forintos igényt a többletre idén is az FVM nyújtja be. Torgyán József szerint ez az aszályos időkben nélkülözhetetlen szükségtározók kialakítására, az öntözés ingyenessé tételére, a biogazdálkodás támogatására, az erdősítési program megvalósítására, az élelmiszer és feldolgozóipar korszerűsítésére, valamint a Nemzeti Földalap rendezésére szeretnék fordítani.
A földművelésügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy ahol a többéves fejlesztési programjukkal a miniszterelnök és az érintett tárcák egyetértenek, ott hosszú távú stratégiai programot dolgoznak ki majd kölcsönösen. A megállapodás kérdése az, hogy egy- vagy kétéves költségvetésben gondolkodunk-e - mondta Torgyán József. Hozzátette viszont, hogy ha e kérdésekben nem tudnak megegyezni, a báziskérdéseket megfelelően tisztázni, akkor értelmetlen lenne többéves költségvetést létrehozni.
Az egészségügyi tárca kiemelt figyelmet fordít a vérellátó szolgálatra, valamint a sürgősségi betegellátásra. A mentőszolgálatnál a gépkocsik cseréjén és az állomások korszerűsítésén túl a hosszabb készenléti idő megvalósítását is tervezik. Az Egészségügyi Minisztérium húszmilliárd forinttal kér többet, főként bérfejlesztésre, a jelentős elmaradás miatt, de beruházásokra és fejlesztésekre is fordítanának belőle, figyelembe véve az esetleges átütemezéseket is.
A Szociális és Családügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára ismertette: két dolgot már sikerült elérni. A szociális területen nem a létszámcsökkentésből kell kigazdálkodni a tervezett bérnövekedést, másrészt pozitívan érinti az ágazatot a minimálbérnek tervezett 40 ezer forintra emelése, amely illetményfejlesztéssel jár majd. A tárca különleges hangsúlyt helyez a fogyatékosügy programjának 2001. évi megvalósítására.
Nógrádi László, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium első embere egyelőre titokban tartja többletköveteléseit. De - a tervezett jelentős fejlesztések miatt - a mostaninál lényegesen többet szeretne annak ellenére, hogy a hírközlés más hatáskörbe került.
Pokorni Zoltán oktatási miniszter a tárca 148 milliárdos keretét 45 milliárd forinttal szeretné növelni. Végösszegként, a tárgyalások eddigi eredményeként, 170 milliárdot lát érvényesíthetőnek. Az oktatási tárca legfontosabb feladatának azt tartja, hogy sikerüljön közalkalmazotti jogviszonyban tartani a felsőoktatási oktatókat. Ezért szigorú szakmai bérrendszert dolgoznak ki, amely a minőségi a tudást és a teljesítményt veszi alapul. A pedagógusok bérének a felzárkóztatására pedig 2001 szeptemberétől 20 százalékos béremelést javasol. Másik kiemelendő terület a kutatás-fejlesztés, e területen 18 milliárd forintos külön programot indítanának.
A honvédelmi tárca 2001-2003 között rögzített pénzügyi támogatásban részesülne, amely évente a GDP 1,51 százalékát teszi ki, ami jövőre megközelítően 223,6 milliárd forintot jelent.
A Széchenyi-terv biztos befutó
Varga Mihály nem állított sorrendet a tárcák igénye között, de kiemelte a Széchenyi tervet, melynek hat területe mindenképpen elsőséget élvez a jövő költségvetésében. Hasonlóképpen számíthatnak jelentős többletre az egészségügyi szférában, valamint a Szociális és Családügyi Minisztérium is.
A jövő évi költségvetés tervezése eddig az előre elhatározott forgatókönyv szerint zajlik, vagyis azt a szeptember 30-i határidő előtt két héttel benyújtjuk az Országgyűlésnek. Varga Mihály azt már technikai kérdésnek tartotta, hogy mikor célszerű elfogadni a 2001-2002-es költségvetést. Úgy vélte, a parlament nagy valószínűséggel még ebben az esztendőben dönt az elkövetkező két év államháztartási számairól.
Az államtitkár kedvező jelenségnek tartotta, hogy e program felgyorsítására a Pénzügyminisztérium egymilliárd forintos többletet biztosítana. Segítségével megoldható lenne például az utak és középületek akadálymentesítése, bár a minisztérium erre félmilliárddal többet szeretne fordítani.