Az Alkotmánybíróság elnöke sem megy a nemzeti csúcsra
További Belföld cikkek
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Nehéz katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
- Toroczkai László: A Fidesz önmagát fogja elpusztítani
- „Álljon a görcs a lábába és a kezébe, aki ilyet csinál” – Gyurcsány Ferencet kidobták Debrecenben
- Leharapta felesége ujját a féltékeny kamionos
Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek címzett levelében meghívását a nemzeti csúcsra olyan megtisztelő gesztusnak nevezi, amelyre – megfogalmazása szerint – csak a támogatás és az egyetértés lépése lehet a válasz.
Ezért az Alkotmánybíróság testülete nevében is üdvözli a nemzet érdekében létrehívott, felelősen cselekvő találkozót. Teszi ezt azért is, mert a jogállamiság része az államhatalmi ágak együttműködési kötelessége.
"Az Alkotmánybíróság azonban nem avatkozhat be a végrehajtó hatalomra tartozó politikai kérdések eldöntésébe, legyen szó akár az euró bevezetéséről, a korrupció elleni fellépésről, vagy a többi nagy horderejű kérdésről. A hatalmi ágak ellensúlyának rendszeréből következően az Alkotmánybíróság nem tanácsadója, hanem – az alkotmányossági felülvizsgálat keretei között – bírája a jogalkotónak" - áll a kormányfőnek írt levélben.
"Ezért – attól függetlenül, hogy október 18-án egy régebben rögzített program miatt külföldön tartózkodom – személyesen nem vehetek részt a csúcstalálkozón" – hangsúlyozza Paczolay Péter.
Paczolay ugyanakkor biztosítja Gyurcsányt a nemzeti csúcstalálkozó célkitűzéseinek támogatásáról.
Mádl Ferenc volt köztársasági elnök sem megy el a találkozóra. A Magyar Rádió szerint ő azért nem megy el a nemzeti csúcsra, mert szerinte nem egyértelmű a rendezvény alkotmányos szerepe és tisztázatlan annak felelőssége.
A meghívottak közül eddig csak Sólyom László köztársasági elnök jelezte, hogy nem megy el. Sólyom távolmaradásának egyik indoka az, hogy egy ilyen fórum nem tud felelős, szakmai döntéseket hozni. Erre Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy a döntéshozatalra képes szervezetek szerepét nem akarja átvenni a nemzeti csúcs, csak segíti azokat.
Gyurcsány Ferenc a hét végén a parlamentben jelentette be, hogy a nemzeti csúcsra meghívást kap az öt közjogi méltóság, s a rendszerváltás utáni időszak valamennyi volt köztársasági elnöke, miniszterelnöke, házelnöke. Rajtuk kívül a kormányfő - mint mondta - szívesen látná a grémiumban a parlamenti pártok jelenlegi elnökeit, frakcióvezetőit és európai parlamenti delegációvezetőit. A meghívottak között vannak még a Magyar Nemzeti Bank rendszerváltozás utáni és jelenlegi elnökei, illetve az Országgyűlés illetékes bizottságainak elnökei, valamint az MTA rendszerváltás utáni és jelenlegi elnökei, az önkormányzati szövetségek vezetői, valamint az OÉT munkáltatói és munkavállalói szervezetei.
A Miniszterelnöki Hivatal 61 meghívót küldött ki a szombati találkozóra, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartanak.