Megválasztották az Egészségügyi Minisztérium államtitkárát
Kóka János pártelnök javaslatára egyhangúlag Kincses Gyulát választotta egészségügyi államtitkárnak az SZDSZ ügyvivői testülete csütörtök esti ülésén. Elődje, Kovács Attila szeptemberben jelentette be távozását, amit négy hónapig tartó tevékenysége után azzal indokolt, hogy az orvosi munka inkább való neki, mint a minisztériumi.
Kincses Gyula eddig az Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet főigazgatója volt, szakterületét tekintve fül-orr-gégész, és egészségügyi menedzser végzettsége is van. Támogatói azt mondják róla, hogy elismert szaktekintély és van államigazgatási gyakorlata is. Ez azért is különösen fontos, mert az új államtitkár előtt hatalmas feladat áll, hiszen részt kell vennie a több-biztosítós rendszer végigtárgyalásában és bevezetésében.
“A több-biztosító – mint azt a nemzetközi példák mutatják – sem nem métely, sem nem megváltó csodaszer” - írta Kincses Gyula egy 2006-ban megjelent írásában. Ebben kifejti azt is, hogy “az örökölt szerkezetű, túlzottan kórházközpontú egészségügyi ellátórendszerünk nemcsak hogy nem igazságos, de nem is fenntartható”. A hálapénz ellen és a vizitdíj mellett érvelve azt írja: “A látszat-ingyenesség fenntartásával megint azoknak ártunk a legtöbbet, akik érdekében félünk meglépni a szükséges reformokat.”
Kincses Gyula 1990-1994 között MDF-es parlamenti képviselő volt. Ebben az időben részt vett a háziorvosi rendszer szervezési és finanszírozási elveinek kidolgozásában, illetve a szakellátás finanszírozási reformjának (a HBCs rendszer bevezetésének) szervezésében, legutóbb részt vett a több-biztosítós rendszer előkészítésében. A rendszerváltás óta az összes kormánynak dolgozott, így főtanácsadó volt Orbán Viktor és Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején is. Tagja a Heti Választ kiadó alapítványnak és a Piréz-Magyar Baráti Társaságnak is.