Kósa szerint nincs meg a bizalom
Kósa Lajos a Fidesz álláspontját közölve aláhúzta: ameddig nem áll helyre az a szerződés, amelyet a parlamenti pártok kötöttek egymással az Országgyűlés alakulásakor a bizottsági helyek és tisztségek elosztásáról és amit az ellenzék felrúgott, nincs meg az a bizalom, amely lehetővé tenné az ÁSZ-alelnökökkel kapcsolatos bizottsági jelölést. A politikus emlékeztetett arra, hogy az aláírt szerződés dacára Bánk Attilát (FKGP) a parlament az ellenzéki képviselők távolmaradása miatt a mai napig nem tudta országgyűlési alelnökké választani.
Politikai megközelítés áldozata az ÁSZ?
Veres János (MSZP) rendkívül sajnálatosnak nevezte, hogy a bizottságnak csak három tagja voksolt az elnökök jelölésére. Mint mondta, a testület munkája úgy kezdődött, hogy szakmai alapon kívánnak javaslatot tenni. Kósa Lajos érvrendszerét Veres János megalapozatlannak nevezte. Véleménye szerint semmilyen módon nem köthető össze a parlamentben a Bánk Attiláról szóló szavazás a politikától független, legfőbb ellenőrző szervként működő ÁSZ alelnökeinek jelölésével.
Az MSZP szerint az Állami Számvevőszék, mint testület többet ér és fontosabb annál, mint hogy politikai megközelítés áldozatává váljon. Aláhúzta azt is, hogy a szocialista párt az 1998-ban kötött szerződés módosítása tekintetében tárgyalókész volt, azonban nem jött létre olyan egyezség, amely megfelelően tükrözte volna a Ház megváltozott erőviszonyait.
SZDSZ: Mondvacsinált és veszélyes a fideszes érvelés
Lotz Károly (SZDSZ) úgy fogalmazott, hogy a kormánypárti érvelés nem csupán mondvacsinált, de veszélyes is. Álláspontja szerint a kormányoldal egyedül is meg tudta volna választani Bánk Attilát, ha akarta volna. Az SZDSZ szerint a számvevőszék működéséhez maximális biztonságot kellene nyújtani. Mint mondta, a kialakult helyzetben, ha például megbetegedik az ÁSZ elnöke, nincs a parlament által megválasztott helyettese.