Sugárfertőzöttek tiltakoztak Gyurcsánynál az atomhulladék ellen
További Belföld cikkek
- „Álljon a görcs a lábába és a kezébe, aki ilyet csinál” – Gyurcsány Ferencet kidobták Debrecenben
- Leharapta felesége ujját a féltékeny kamionos
- A jövő útja vagy az autósok sarcolása az új budapesti parkolási rendszer?
- Nagy Márton Matolcsyról: Egy leköszönő jegybankelnök szavait nem érdemes tovább kommentálni
- Továbbra sincs főpolgármester-helyettese Budapestnek
Úgynevezett környezetvédelmi menedékjogért fordult Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz két orosz állampolgár, akik magyar környezetvédőkkel közösen demonstráltak kedden a Parlament előtt. Egy sugárfertőzött faluból érkezett két beteg orosz állampolgár egy moszkvai környezetvédő és a Greenpeace magyarországi vezetőinek kíséretében próbált meg bejutni Gyurcsány Ferenchez a csernobli atomkatasztrófa 19. évfordulóján, írta az MTI.
Lezárták a környéket
A sikertelen akció után egy háromfős csoport a parlament előtt, a Kossuth téren egy kis asztalra egy palack vizet és egy földdarabot helyezett, tájékoztatta az Indexet a BRFK sajtóosztálya. A köztársasági őrezred feltételezése szerint a kipakolt tárgyak sugárszennyezettek, ezért riasztották a rendőrséget.
Az akció után nem sokkal rendőrök és a katasztrófavédelem emberei szállták meg a környéket. A védőfelszerelésben megjelent szakemberek 100 méteres körzetben lezárták a parlament környékét, a rendőrök pedig előállították a fiatalokat.A vizsgálat kiderítette, hogy a palack víz és a földdarab nem tartalmaz sugárzó anyagot, ezért a katasztrófavédelem emberei, hátrahagyva a palackot és a földet, elvonultak a helyszínről. A rendőrségtől kapott tájékoztatás szerint ők sem vitték magukkal a bűnjelet.
Nem szállítunk Oroszországba
A rendőrség a három fiatal ellen a gyülekezési jog megsértése miatt eljárást indított. Meghallgatásuk után a rendőrség kedd délután szabadon engedte őket.
A Paksi Atomerőmű Rt. sajtóosztályától megtudtuk, a kiégett üzemanyag-kazettákat helyben - egy átmeneti tárolóban - helyezték el, arról nincs tudomásuk, hogy a sugárzó anyagokat visszaszállítanák Oroszországba. Mittler István szóvivő az Indexnek állította, hogy már régóta nem szállítanak Oroszországba atomhulladékot. A kormányközi megállapodás módosításáról a szóvivőnek nincs tudomása.