Taxisok is fuvaroznának betegeket
A szakápoló nélküli betegszállításért a taxisok sem kérnének több pénzt az államtól, mint a jelenleg a szolgáltatásban résztvevő magáncégek, tehát ők is 85 forint/kilométerért vinnék el a betegeket.
Dudás Zoltán elmondta: A betegszállítás év elején tapasztalt gondjain segíthetne az országban működő 12 ezer taxis. Természetesen a személyszállítók csak azokat a betegeket vinnék vizsgálatra és haza, akik nem fekvőbetegek és nem igényelnek szakápolói kíséretet.
A kamara taxis szekciójának vezetője szerint a taxis társaságok diszpécserhálózata jó háttér lehetne a szállítások szervezésének is. Hozzátette: számos társaságnak jelenleg is szerződése van kórházakkal, tehát sok esetben hívnak betegekhez taxisokat. Igaz, a szállítás eddig önköltséges volt.
Dudás Zoltán egyelőre nem tudta megmondani, hány taxi venne részt a betegszállításban. jelenleg az előkészítő munka folyik, és várják a választ a minisztériumtól. Az Index érdeklődött a minisztériumnál, de ott azt mondták, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ad választ.
A betegszállításnak szigorú feltételei vannak, jogszabályok írják elő a járművek felszereltségét, a vezetők és a betegkísérők képzettségét, mondta az Index kérdésére Kőrösi László, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási főosztályvezető-helyettese. Az illetékes szerint nincs olyan szolgáltató, amelyik csak ülőbetegek szállításával foglalkozik, így nem lenne etikus a betegszállító társaságokkal szemben, hogy ezt a viszonylag könnyű, ám a fekvőbeteg-szállításnál jobban jövedelmező szegmenst valaki helyettük teljesítse.
Felvetésünkre, hogy a taxisok felajánlása megoldhatná azt, hogy az eddigi tapasztalatok szerint nem volt elég autó, és a betegnek hosszabb ideig kellett várniuk, Kőrösi László azt mondta: az átállással járó, és az év elején jelentkező problémákat a kapacitások átirányításával megoldották, így várhatóan nem lesz probléma a betegszállítással, azt meg tudják oldani az erre szerződött társaságok.