Ugyanúgy fizetünk, mint eddig

2007.09.25. 17:10
A több-biztosítós rendszer a beteg számára nem hoz nagy változást: 2008-ben szerződnie kell egy biztosítóval, a járulékot pedig ugyanúgy fizeti, mint eddig. Az már a biztosítón múlik, lát-e valami változást a beteg, szebb lesz-e a kórház. Egy cikk azoknak, akik nem akarnak egészségbiztosítót alapítani, csak szeretnének biztosítottak lenni.

Hétfőn a koalíciós pártok megállapodtak valamiről, ami nagyon bonyolultnak látszik. Igazából nemcsak bonyolultnak látszik, de az is. Mint ahogy bonyolult a mai egészségbiztosítás rendszere is, pedig most még csak egy állami biztosító működik.

Ha egy rendszer bonyolult, nem biztos, hogy a felhasználó dolga is bonyolult. A magyar választási rendszer például hihetetlenül összetett, földrajzi elven és matematikai képleteken alapul, a választópolgárra mégis mindössze annyi hárul, hogy egy adott időpontban ikszeljen egy karikába. Ha betegek vagyunk, elmegyünk orvoshoz és jobb esetben meggyógyulunk, emögött is egy nagyon bonyolult rendszer áll.

Egy helyett több

Próbáljuk megnézni, hogy a hétfői koalíciós megegyezés után mi változik. Feltételeztük, hogy Önnek nincs jól működő biztosítótársasága, amely 10 milliárd forinttal szeretne beszállni az üzletbe, nem vezet kórházat és nem MSZP-s vagy SZDSZ politikus, hanem egy egyszerű állampolgár.

Kiindulásként rögzítsük a jelenlegi helyzetet. Az orvosi ellátásunk, vizsgálatunk, gyógyszereink, műtétünk gyakran több ezer vagy éppen több tízezer forintos költségeit most az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), mint egyetlen állami egészségbiztosító téríti meg a kórházaknak. Miből? A fizetésünkből levont/befizetett tb-járulékból, egészségbiztosítási járulékból. Az OEP tehát az APEH-en keresztül befizetett egészségbiztosítási járulékokból gazdálkodik.

A koalíciós pártok hétfői megállapodása alapján - és ezt most nagyon leegyszerűsítjük - az állami egészségbiztosító helyett a jövőben megyei alapon szerveződő egészségbiztosítók jönnek létre. A 2008-as ügyféltoborzási időszak után, 2009-től már ezek fizetik a járulékainkból az orvosi ellátásunk költségeit, azaz átveszik az OEP szerepét.

Szerződni kell

Milyen változást jelent mindez nekünk? Nem sokat. A járulékot ugyanúgy fizeti mindenki, mint eddig. A jövő évtől valószínűleg sok reklámot fogunk látni az új egészségbiztosítóktól. Mi is elmehetünk biztosítót választani, de üzletkötők is megkeresnek majd minket. Az egyik társasággal szerződést kell kötnünk.

Megtehetjük persze azt is, hogy nem szerződünk senkivel. Ebben az esetben automatikusan a területileg, megyeileg illetékes biztosító ügyfelévé válunk. Minderre azért lesz szükség, mert Magyarországon továbbra is kötelező lesz egészségbiztosítással rendelkezni.

A toborzás idején a biztosítók érdeke az lesz, hogy minél több ügyfelet gyűjtsenek. Ez ugyanis fontos lesz számukra a stabil gazdasági működéshez. A biztosítók a nagy kalapba befizetett járulékokból ugyanis az ügyfelek száma, neme, korösszetétele és más mutatók alapján kapnak majd fejkvótaszerűen pénzt az államtól. Ezt kell az orvosi költségek finanszírozására fordítani, s ebből kell megtakarítást is elérniük.

Sokan felteszik most azt a kérdést, hogy egyáltalán miben tudnak versenyezni egymással a biztosítók? Az alap biztosítási díjban biztos nem, hiszen, mint említettük, továbbra is a jövedelemarányosan fizetett tb- és egészségbiztosítási járulékunk lesz. Ezt ráadásul nem is a biztosítónak fizetjük, hanem - ahogy most - az Apeh-nak, illetve az Apeh-hez utalja a munkaadónk.

Kedvezmények

A biztosítók cserébe azért, hogy őket választjuk, felajánlhatnak egy színes tollat, egy doboz vitamint, egy vérnyomásmérést vagy egy ingyenes szűrővizsgálatot. Később ajánlani fogják egyéb termékeiket, életbiztosításaikat, kötelező biztosításaikat, és nem utolsó sorban kiegészítő egészségbiztosításaikat. Ebben az esetben az eddigi tb-járulék mellett már közvetlenül nekik fizethetünk havi x összeget, cserébe hotelszolgáltatást kaphatunk a kórházban, kedvezményt kaphatunk a fittneszteremben, a gyógyfürdőben, vagy az optikában.

Bár más lesz a biztosító, az ember a jövőben is valószínűleg ugyanoda jár majd háziorvoshoz, rendelőbe és kórházba, mint eddig. A biztosítók – válasszuk bármelyiket az ország bármely részén – valószínűleg az összes hazai kórházzal szerződést kötnek majd.

Vajon jobb lesz-e az egészségügyi ellátás, ha biztosítók lesznek? Az egészségügyi ellátás, a kórházak állapota önmagában attól nem változik meg, hogy több biztosító lesz. A biztosító érdeke mindenesetre az lesz, hogy a kórház működését racionalizálja, takakarékosabbá tegye a működését. Megtakarítani, fejleszteni, hasznot képezni ugyanis abból tud, hogy jól gazdálkodik a járulékbefizetésekből kapott pénzzel.