További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
A '99-es kudarc
Ezzel a fegyverrel már korábban is meggyűlt a katonák baja. A Mistral-2 kis hatósugarú légvédelmi rendszer első hadrendbe állítási gyaskorlatán, 1999-ben háromból egy volt a találati arány. A vizsgálat akkor azt állípította meg, hogy kiképzési hiba miatt volt sikeretelen a gyakorlat. (Tehát a katonák nem értettek a berendezésekhez.) A honvédség összesen 28 milliárd forintért vásárolta meg a francia légvédelmi rendszert, amelyet arra terveztek, hogy bármilyen időjárási viszonyok között képes legyen megsemmisíteni egy - akár a hangsebesség kétszeresével repülő - vadászgépet.
A mai balsiker okait még vizsgálják. A gyakorlatot 66%-os eredményességűnek könyvelte el a honvédség, a rendszert hadrendbe állították.
Tüzelj, és felejtsd el!
A Mistral-2 fegyverrendszer a "tüzelj, és felejtsd el!" (fire and forget) nevű harceszközök kategóriájába tartozik. Az elnevezés arra utal, hogy a kezelőszemélyzetnek a kisrakétával csak az elindításáig kell foglalkoznia. A kezelő és irányzó katonának "mindössze" annyi a feladata, hogy az irányzótávcsövében észlelt ellenséges légi célpontra elindítsa a Mistral-2-t. A kisrakéta a tároló- és indítócső elhagyása után - fedélzeti önirányító berendezésével - rávezeti magát a légi célpontra: harci repülőgépre vagy helikopterre.
|
Vizsgálat indult
Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke vizsgálatot kezdeményezett a sikertelen légvédelmi éleslövészet miatt. A vezérkari főnök és a honvédelmi miniszter a látottak ellenére is kiválóan felkészültnek minősítette a légvédelmi csapatot. A vizsgálat során arra a kérdésre is választ keresnek majd, hogy érdemes-e hadrendben tartani, és ha igen, milyen változtatásokkal az 1994 és 1998 között 28 milliárd forintért vásárolt Mistral-rendszert.
Egy francia katonai szakértő az éleslövészet értékelésén egyértelműen rakétahibával okolta a kudarcot, és valószínűsítette, hogy nem a Magyar Honvédség felkészületlensége, hanem a rakéták műszaki hibája miatt zárult csak ötven százalékos eredménnyel a gyakorlat, de nem válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy a világszínvonalúnak mondott rendszerrel miért nem sikerült eddig harci helyzetben találatot elérni. Az indiai-pakisztáni határvillongások idején Pakisztán által bevetett rakéták egyetlen célpontot sem semmisítettek meg.
|