Az egyszakosság csődje
További Belföld cikkek
- Magyar Péter: Orbán Viktor a saját propagandájának hatása alá került
- Pajor Tamás a Bese-ügyről: Nem lenne ennyi aberráció, ha nem lenne papi nőtlenség
- Újraéledt az erdőtűz Vas vármegyében, már négyszáz hektáron tombolnak a lángok
- Kőkemény üzenetet küldött a kormány Brüsszelnek: bemutatták a „migránsszállító” buszokat
- Orbán Viktor Kötcsén: Egy volt kórházigazgatót akarnak kioktatni egészségügyből? Viccelnek?
ELTE Bölcsészettudományi Kar |
Ahhoz, hogy az átmeneti időszakban - tehát amíg visszaállítják a kétszakos rendszert - a bölcsészkarok ne omoljanak össze, mindenképpen szükség van az oktatási tárca anyagi támogatására - szögezte le Manherz Károly.
A dékán elmondta: ezért azt javasolják, hogy az egyszakos képzésben résztvevők után az intézmények az idei évben a tavalyi 65 százalékos normatívát kapják. A kétszakos képzésben résztvevők finanszírozását a kollégium tagjai úgynevezett jutalmazó normatíván keresztül képzelik el, ami a jelenlegi 56 százalékos juttatás kétszerese lenne.
A dékán hangsúlyozta: az egyszakos képzési rendszert legkésőbb 2002-ig kétszakossá fogják alakítani. Az átalakítás feltétele, hogy legkésőbb idén életbe lépjen a bölcsészképzés pontos feltételeit - óraszámok, kreditek - rögzítő kormányrendelet.
Hozzátette: aggályosnak tartják ugyanakkor a tanárképzés-moduljának órakereteit is. Úgy vélte: a jelenlegi óraszámok finanszírozásához nem állnak rendelkezésre a szükséges források. Javasolják tehát az erről szóló kormányrendelet módosítását, vagy ha a jelenleg órakeretek megmaradnak, ezekre külön finanszírozási kategóriát kell képezni - hívta fel a figyelmet Manherz Károly.
A bölcsészkarok financiális problémáinak az lehet a következménye, hogy a kar, ahol tud, szigorítani fog a vizsgarendszeren, a tanegységek felvételében, és hogy várhatóan visszaállítják a kétszakos rendszert - mondta el Eckler Péter, az ELTE BTK HÖK-elnöke.
| |
|
Kiss Ádám, az oktatási tárca felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára szerint a bölcsészkarok problémája legfőképp az intézményen belüli elosztás hibáiból adódik.
Az intézmények költségvetése több részből tevődik össze - folytatta a helyettes államtitkár: a létesítmény-fennatartásra, kutatásra, dokotorandusz-képzésre, vagy az elismert feladatok végrehajtására adott összeget megkapták az egyetemek, márpedig ez a summa magasabb a tavalyinál. A tárca számításai szerint az egyetemeknek az intézmény-támogatásból meg kell tudnia élni, ha a belső elosztási rendszerén változtatnak.
Az egyszakosság megszüntetésének kérdése annak a tíz éves projectnek az utolsó pontja, amelynek keretében meghatározzák az egyetemi diplomához szükséges képesítési követelményeket - tette hozzá Kiss Ádám. Kormányrendelet szabályozza, mi az a minimum, amit teljesítenie kell egy hallgatónak ahhoz, hogy diplomát kaphasson - a minimumon fölüli rész az egyetemek intellektuális autonómiájának része. A bölcsészkarok szakcsoportjára mostanra készült el a bölcsészképzés pontos feltételeit rögzítő javaslat, az akkreditációs bizottság néhány szakmai rész kivételével már el is fogadta. A képzési követelmények olyan formában jelennek meg, hosszú távon megoldják a kialakult pénzügyi problémákat.
A bölcsészkarok pénzügyi válságának kialakulása az egyetemeknek is fölróható Kiss Ádám szerint, aki emlékeztetett arra, hogy Magyar Bálint már 1997-ben levélben figyelmeztette az intézményeket a kétszakosság előnyeire, az egyetemek mégsem változtattak semmit. A helyettes államtitkár szerint a jelenlegi intézkedések nyomán 2001-től már nem lehet tömegével egy szakra jelentkezni.