További Belföld cikkek
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
- Magyarország nagy részére kiadták a figyelmeztetést
Ezer literig adómentes |
Csökken az adóteher
|
Eddig a bor után fogyasztási adót fizettek az értékesítők. Ez tizenegy százalékos terhet jelentett, a mostani törvény ezt csökkenteni fogja. A jövedéki adót literenként 5 forintba állapították meg, amely előreláthatólag mérsékeli majd a minőségi borok árát.
-Sokkal nagyobb gond, hogy a törvény rengeteg adminisztrációs intézkedést ír elő, és ezt nem veszik szívesen a borral foglalkozók - mondja Simon Zoltán, majd hozzáteszi, ezzel azonban nyomon lehet követni a bor útját a termelőtől egészen a fogyasztóig.
Nem lesznek kommandók
Július utolsó napja az utolsó lehetőség, hogy a forgalmazók felmérjék raktárkészletüket. A két tanú előtti regisztrálás után a nyitókészletről leltárt kell készíteni, amelynek meglétét a holnapi naptól már a vám és pénzügyőrség munkatársai folyamatosan ellenőrzik. A VPOP nem állított fel külön ,,kommandókat", a munkát azok a fináncok fogják végezni, akik eddig is a jövedéki osztályon dolgoznak.
Tőkétől bokorig
Az ezerötszáz négyzetméternél nagyobb területen gazdálkodóknak, valamint a borkereskedőknek és értékesítőknek borkísérő igazoláson kell rögzíteni a bor útját. A törvény ezzel szeretné elérni, hogy a pincéből közvetlenül a fogyasztónak értékesített áru adóját nem tudják eltitkolni az érintettek.
-Ha minden rögzítve van, nehéz a visszaélés. Az új jogszabály azonban több terhet is kiró a vállalkozókra. Bort továbbra is lehet közvetlenül értékesíteni, de csak a megfelelő vendéglátó-ipari engedély birtokában. Ez plusz költségként jelentkezik, illetve az a passzus is, hogy a bor előállítását mostantól csak adóraktár engedéllyel lehet végezni, amely újabb követelményeket támaszt a bortermelőkkel szemben.
,,Mindenben tévedtek"
-Szinte minden kérdésben tévedtek a törvény alkotói - mondja Dula Bence az egri hegybíró. Az ezerötszáz négyzetméteres limit nem jelent semmit. Egy család szétíratja a földterületeket, és így akár hatezer négyzetméteren is gazdálkodhatnak. Mivel a kordában tartandó termelők eddig is a nyolcvan százalékban feketén értékesítették az árujukat, ez most is így lesz. Azok, akik nem képesek mindent regisztrálni, és nyomon követni az adminisztrációt, felőrlődnek, és befejezik a szőlőtermesztést. Hatalmas mennyiségű szőlő szabadul fel, amelyeket a ,,nagyok" vesznek meg, és ezzel megtörténik a második privatizáció
Eladják a szőlőket
-Az egri hegyközség faliújságján már több százan hirdetik eladásra szőlőjüket. Ilyet egy évvel ezelőtt elképzelni sem lehetett - mondja Dula Bence. Körübelül 35 ezer mázsa szőlő szabadul fel Eger környékén, amelyet azok vásárolnak majd fel, akik eddig is nagyüzemben foglalkoztak ezzel. Így megint a tisztességes embereket fosztják meg a keresetük kiegészítésétől. De a borhamisítás nem szűnik meg. Csak éppen azok adják majd el a pancsüzemeknek, akik értenek a papírok kitöltéséhez.
Jönnek a zárjegyek
Szigorúan szankcionálják a hamisítókat |
A szankciók azonban már most igazodnak az elvárt követelményekhez. Az adócsaláson kapott forgalmazókat és értékesítőket akár több millió forintra is büntethetik, míg a szőlőtermelők legfeljebb húszezer forint büntetésre számíthatnak, ha bejelentési kötelezettségüknek nem tesznek eleget.