Bozóki: 1956 azé, aki magáénak érzi
További Belföld cikkek
- Botrányos verseny, kezdő teakwondósokkal eresztettek össze világ- és európa bajnok kick-boxosokat
- Hamarosan ünnepi fényekbe öltözik Budapest, de ki rendelhet magának még díszvilágítást?
- „Csilli-villi kiadványok, plakáthegyek, ingyen dínomdánom” – dagad a botrány a csepeli óvodabezárások körül
- Pótlóbuszok, késések és kimaradó járatok – ez a kedd sem lesz a MÁV napja
- Újabb lépés a zöldebb bolygó felé: egymillió hulladékgyűjtő kukát oszt ki ingyen a Mohu
56 bárkié lehet
"1956 öröksége mindenkié, aki azt valamiért magáénak érezheti. A forradalom napjaiban is együtt mozdultak a rendszert elutasítók és azok, akik abból kiábrándultak - hangoztatta a miniszter.A fiatal tüntetők azért indultak utcára a Műegyetemről, mert nem tudták elviselni, hogy a hatalmi önkény irányítsa életüket, valamint, hogy a rendszer propagandája és a valóság között mély szakadék tátong - mondta Bozóki András.
A miniszter szerint ma már természetes, hogy nem sajátíthatja ki a baloldaliságot az, aki valamikor a kádári állampárt tagja volt, és a demokratikus baloldal nem is tekinthet példaképül azokra, akik a kommunista diktatúrát önként szolgálták. Ugyanilyen természetes, hogy a demokratikus jobboldal sem vállalhat közösséget antidemokratikus elődeivel - tette hozzá.
A magyar baloldal igazi előfutárait az 1956-os munkástanácsokban és a szociáldemokrata mozgalomban kell keresni, nem pedig azok között, akik erőszakkal törték le a dolgozók demokratikus törekvéseit - szögezte le.
Bozóki András szerint 1956 mindazok ünnepe, akik a demokrácia, a szabadság, a szolidaritás és a nemzeti önrendelkezés hívei. 1956 üzenete a demokrácia üzenete - mondta a miniszter, hozzátéve, épp a forradalom vérbe fojtása mutatta meg, hogy az igazi erő azé, akinek van bátorsága tiltakozni.
Fütyülők
A miniszter beszédébe fiatalok többször is belefütyültek. A megemlékezésen az első sorokban helyet foglaló, jórészt idősebb meghívott vendégek, mintegy negyvenen, hangos, folyamatos tapssal adtak hangot nemtetszésüknek. "Hagyd abba!", "Elég" - lehetett hallani az aula több pontjáról.A megemlékezésen részt vett mások mellett Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke és Pétervalvi Attila adatvédelmi biztos. Füttyöt és pfújolást kapott a beszédet követő koszorúzáson megjelenő Kóka János gazdasági miniszter is.
A megemlékezésen megjelent határon túli fiatalok is szót kaptak. Egyikük a tavaly december 5-i kettős állampolgárságról szóló népszavazásra utalva azt mondta: "hiszünk abban, hogy nem ez az utolsó szó az anyaország részéről". Az egyetemisták és a határon túli fiatalok fáklyás menetben a Műegyetem elől a Bem József térre indultak, ahol a fiatalok tartják hagyományos megemlékezésüket.
Vád Mindszenty hercegprímásért
A Műegyetemtől induló mintegy ezerötszáz fiatalhoz menet közben sokan csatlakoztak. A menet elején többen táblát vittek egyebek között a következő feliratokkal: "Vádolunk Mindszenty József hercegprímásért", "Vádolunk Tóth Ilonáért!", "Vádolunk több száz kivégzett magyar hazafiért", "Vádolunk 200 ezer elmenekült hazánk fiáért". A menet méltóságteljesen tette meg a több mint egyórás utat.A főszervező, Ugron Gáspár, a Rákóczi Szövetség főtitkára arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a felvonulók között nagy számban voltak a Kárpát-medencéből érkezett magyar fiatalok. A felvonulók a Bem-szobornál elhelyezték a megemlékezés koszorúit.