További Belföld cikkek
- Magyar Péter nadrágja miatt indult eljárás a Tényekkel szemben
- Pegazus-botrány: az újságírók lehallgatása, Trump és Orbán telefonbeszélgetése – ezeket kérdeztük a Kormányinfón
- Alig lépett színre újra Szájer József, máris piacra dobják a portékáját
- Szijjártó Péter: Minden szinten folyamatos a magyar–szlovák párbeszéd a nyelvtörvény ügyében
- Felfüggesztett börtönre ítéltek két férfit, akik bulizó fiatalokra támadtak Óbudán
Nehéz költségvetési év előtt áll Budapest, kevesebb pénz jut a főváros működtetésére 2007-ben, mint tavaly; ezért racionalizálják az intézményrendszert és megvalósítják az eddig halogatott reformokat, mondta a főpolgármester szerdai sajtótájékoztatóján. Demszky Gábor közölte, ágyszám-leépítésekről, iskola-összevonásokról és csökkenő színházi támogatásokról kell dönteniük. Összességében 12,5 milliárd forintnyi hiányt kell elosztaniuk az egyes ágazatok között.
Nem Budapest a hibásDemszky elmondta, a nehéz költségvetési év nem Budapest hibája, és tudja, hogy a főváros sem húzhatja ki magát az állami megszorítások alól. A főváros idei költségvetésének tervezése jelenleg is zajlik, az első munkaváltozat a jövő hét elején kerül a képviselőcsoportok elé, a fővárosi közgyűlés február végén fogadhatja el.
Közölte: 2006-ban a budapesti adófizetők és a cégek a teljes állami költségvetési bevétel mintegy egyharmadát, 2200 milliárd forintot fizettek be az állami költségvetésbe, de a főváros ennek az összegnek csak az egytizedét kapja vissza, így Budapest az államháztartás nettó befizetője.
Az idén az átlagosnál sokkal nagyobb terhet kell Budapestnek elviselnie, az állami stabilizációs politika hatásait minden budapesti intézmény megérzi majd, "semmi, senki sem kaphat felmentést" - fogalmazott a főpolgármester, aki jezete, nem akar hitelt felvenni. Ismertetése szerint felkérték a Gazdaságkutató Intézetet, hogy melyik ágazatból mennyit vonjanak el, javaslataikat használva alakították ki a koncepciót.
A színházaktól is elvonnakElőálltak egy színház-finanszírozási reformkoncepcióval és felgyorsítják az oktatási reformot. A színházak összbevétele 2006-ban mintegy 11 milliárd forint volt. Ebből két év alatt körülbelül 8-10 százalékot akarnak elvonni. Lépcsőzetes és rendszerszerű elvonást javasoltak. Mindezt tartalmazza az a koncepció, amelyet már elküldtek a színházigazgatóknak.
A szakképzési rendszer reformjáról azt mondta, a cél az, hogy a legrosszabb műszaki állapotú, legkevésbé kihasznált iskolák olvadjanak be, és a közelmúltban korszerűsítettek legyenek a befogadó intézmények. Miközben 15-20 új, korszerű képző központ nyílik meg, nagyjából ugyanennyi régi iskola integrálódik. A főváros egyetlen szakképző intézményt sem szüntet meg jogutód nélkül, mindegyik integrálódni fog, hangsúlyozta. A részletek, a konkrétumok még nem dőltek el, ezekben a hetekben zajlanak a tárgyalások, a végső konklúziót a Fővárosi Közgyűlés vonja meg február 22-én.
Demszky Gábor kérdésre válaszolva közölte, hogy a teljes szociális ágazatot 1,1 milliárd forintos elvonás érinti majd, ezt létszámleépítéssel átalakításokkal kívánják elérni.