Plusztámogatást kérnek a betegszállítók
"A legjobb esetben is önköltségi áron dolgozunk" - jelentette ki a Népszabadságnak Parti István, egy nagykanizsai betegszállító vállalkozás vezetője. A betegszállítók a benzin-áremelkedés miatt a kilométerpénzek 25 százalékos emelését szeretnék elérni.
Idén januártól a betegszállítást kiszervezték az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) alól, a magánvállalkozások számára az Országos Egészségpénztár (OEP) kasszájából fix összeget, 5,6 milliárd forintot különítettek el. Azaz, a rendszer sajátosságából adódóan minnél több beteget szállítanak, annál alacsonyabb a kilométerpénz.
Tovább rontja az egyensúlyt a benzinár emelkedése. A szállítók elmondása szerint jelenleg 92-100 forint között mozog a kilométerpénz, azaz egy százkilométeres útért tízezer forintot kaphat egy vállalkozás. Ebből kell kigazdálkodni a négy-ötezer forintos benzinárat, a fennmaradó összegből pedig ki kellene gazdálkodni a sofőr és a betegkísérő bérét, a kocsi amortizációját, biztosítását, szervízköltségét, valamint az adókat.
A Magyar Betegszállítók Országos Egyesülete (MBOE) most azt szeretné elérni, hogy az OEP 27 százalékkal, 100 forintról 127 forintra emelje a kilométerpénzt. Az egyesület a forráselosztás módján is változtatna, hiszen a zsúfolt nagyvárosokban a gyakori dugók amúgy is költségesebbé teszik a betegszállítást, mégis, a kilométerpénz ugyanannyi, mint vidéken, ahol gazdaságosabban lehet közlekedni.