Vádat emeltek Budaházy György ellen
A lakhelyelhagyási tilalom alatt álló vádlott 2006. szeptember 27-e és 2007 március 15-e között 13 nyilatkozatot küldött a kuruc.info-nak és más portáloknak - ismertette a Morvai Attila. Október elsején az egyik ilyen nyilatkozatban olyan erőszakos cselekményekben való részvételre hívta fel olvasóit, "amelynek közvetlen célja a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjének megváltoztatása volt".
Akkori nyilatkozatában Budaházy György azt írta, el kell érni az illegitim parlament feloszlatását, s ezután alkotmányozó nemzetgyűlést kell tartani. Budaházy ehhez Budapest köré vont blokádot és útlezárásokat javasolt. Szerinte "az így kialakult helyzetet az egyébként is agyonhajszolt, túlterhelt rendőrség már képtelen lesz megoldani, az ő átállásukat el kell érni, ha szép szóval nem megy, akkor egy újabb ütközetben le kell őket győzni."
Az iratokat a Fővárosi Bíróságnak küldték meg. Ha Budaházyt bűsnek találják az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészületében, akár 5 év börtönt is kaphat, közölte a Független Hírügynökség.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) augusztus közepén közölte, hogy vádemelést javasol a férfi ellen. Álláspontjuk szerint Budaházy korábban két alkalommal is az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására hívott fel: egy ízben a főváros körülzárására, egy másik alkalommal pedig fegyveres harcra szólított fel.
Budaházy György neve az Erzsébet híd 2002. júliusi lezárásakor vált ismertté, később számos tüntetést szervezett. A férfit idén március 15-én délután fogták el a Deák téren, és a rendőrök az NNI Aradi utcai épületébe vitték kihallgatásra.
Este több ezer ember gyűlt össze az épület közelében, hogy szabadon bocsátását követeljék. A demonstráció után a tüntetők többször is összecsaptak rendőrökkel, hét rendőr és egy civil megsérült, a rongálás miatt több milliós kár keletkezett.
Az ügyészség pénteken benyújtott vádirata kitér arra is, hogy Budaházy ellen közérdekű üzem megzavarása és rongálás miatt is eljárás van folyamatban.