Büntetnék a szociáldemokratásodást

2008.02.29. 12:36
Eddig korlátlan lehetőségnek tűnt az MSZP-s belharcok vesztesi számára, hogy Kapolyi László pártjába átlépve tartsák meg pozícióikat az önkormányzatokban. Az utóbbi hónapokban hirtelen megugrott az MSZDP-be az átszivárgók száma, miután eddig senki sem vette komolyan Gyurcsány Ferenc és Kapolyi tavalyi megállapodását, amely tiltotta a tagok egymástól való rablását. A fővárosi szocialisták azonban most szankciókat akarnak az MSZDP-vel való sakkozás ellen.

A Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke azt utóbbi időben rendszeresen nyilatkozott arról, hogy szerinte nem baj, ha MSZP-sek ülnek át az ő pártjába. Kapolyi László szerint kifejezetten előnyös is lehet a jelenség, mert így a baloldal két lábon állhat, és az SZDSZ-t is könnyebb kordában tartani.

Az MSZP parlamenti frakciójában ülő szociáldemokrata pártelnök álláspontja azonban a jelek szerint nem elégítette ki a szocialisták budapesti elnökségét. A fővárosi pártvezetés azért foglalkozott az MSZDP-hez fűződő kapcsolattal, mert a több vidéki nagyváros mellett néhány budapesti kerületben is új szociáldemokrata frakciók megjelenése lett a belső viták vége. A vesztésre álló csoportok egyre rendszeresebben választották azt a megoldást, hogy MSZDP-s alapszervezet létrehozása után külön frakciót alapítottak az önkormányzati testületben. Bár sokan feltették a kérdést, hogy az MSZP-nek milyen érdeke fűződik a menekülési útvonal fenntartásához, az országos elnökség eddig nem foglalkozott az üggyel.

A szocialisták budapesti párttanácsa február 20-ai ülésén azonban a váratlanul kemény hangot ütött meg. A Burány Sándor vezette testület leszögezte, hogy az átlépések ártanak a két párt közös stratégiájának és a szavazóbázis szélesítésének. Az átszivárgással a szociáldemokraták tábora sem növekszik, cserében viszont elbizonytalanítják az MSZP szavazóit. A folyamat mérlege így nem közös politikai nyereség, hanem politikai veszteség. Az "eszkaláció megakadályozása érdekében" szankciók bevezetését sürgeti a testület.

A hosszú ideje szabályozatlan és nagyvonalúan kezelt pártkapcsolatban új fejezetet nyithat az a döntés, amely azt ajánlja, hogy minden olyan helyi, területi szervezet esetében, ahol átálltak, a Gyurcsány-Kapolyi megállapodás többi pontját sem tekintik érvényesnek, még a jövőbeli választási együttműködést és a közös jelölést sem. A párttanács szerint az átülőket sújtó büntetés lehetne, hogy lemondatnák országgyűlési mandátumáról, bizottsági tagságáról, vagy visszahívnák a párt révén szerzett felügyelőbizottsági tagságáról.