A cián Szolnokot fenyegeti
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
A megyeszékhely 6-8 órára elegendő ivóvíztartalékkal rendelkezik. A polgármester bejelentette: nagy mennyiségű zacskós és palackos vizet szállítanak a boltokba. A vízhálózat elzárását csak jelentős határérték-túllépés esetén tervezik, mert a gerincvezetékek ismételt nyomás alá helyezése csőtöréseket okozhat.
| |
|
A Tisza-parti nagyváros vízműve által termelt vezetékes vizet akkor fogják ivásra, főzésre alkalmatlannak minősíteni, ha a szennyezés meghaladja a 0,2 milligramm/litert. A megyeszékhely lakosságát felszólították, hogy három-öt napra előre tartalékoljanak ivóvizet, személyenként legalább három-öt litert. A vízmű hét-tíz órára elegendő vízzel rendelkezik, ha a szennyezés ennél tovább marad a térségben, akkor sem szüneteltetik a vízellátást, hanem - az ÁNTSZ-szel konzultálva - folyamatosan tájékoztatják a lakosságot a víz felhasználhatóságáról. A vízkorlátozás mintegy 120 ezer embert érint Szolnokon és hat környező településen. A vízmű el szeretné kerülni, hogy teljesen el kelljen zárni az ivóvízrendszert. Ez az intézkedés később súlyos problémákat okozhat. A visszatöltésnél csőtörés, szennyvízbeszivárgás, majd ennek következtében fertőzésveszély lehet a leállás következménye. A Szolnok vizét mentő megelőző intézkedések sorába tartozik, hogy a Tisza-tó környéki tározókból vizet engednek a folyóba. A cél az, hogy így is hígítsák az erősen szennyezett víz koncentrátumát. Ezzel egy időben megkezdték a kiskörei tározó vízszintjének lassú emelését, hogy így tovább hígulhasson a szennyezőanyag-koncentráció.
A Tisza alsó szakaszát várhatóan a jövő hét második felében éri el a ciánszennyeződés. Egyelőre nem lehet megjósolni, hogy addigra milyen mértékű lesz a folyó szennyezettsége, mennyire hígul fel a méreganyag. A szakemberek a Körösökön vonuló árhullámban bíznak. Hétfőn összeült a Csongrád Megyei Védelmi Bizottság, mivel a Tiszába ömlő cián-szennyezés nem fogja megkímélni Csongrád megyét sem. Kovács Gábor, az Alsó Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság elnöke, az Index Szegednek jó és rosszhírekről egyaránt beszámolt. Jó hír, hogy a Tisza-tónál tett intézkedések, a Kőrösökön levonuló árhullám és a Tisza egyébként is magas vízállása kedvezően hat a koncentráció csökkenésére. Rossz hír, hogy a magas vízállás miatt a szennyezett víz átbukhat az árterekbe, és tartósan szennyezheti az adott területet. A komoly helyzet miatt az ÁNTSZ, Az ATIVIZIG a Környezetvédelmi felügyelőség és a Csongrád megyei Önkormányzat egyaránt foglalkozik az üggyel, ezek tevékenységét hangolja össze a megyei védelmi bizottság.
A már eddig is súlyos gondokat okozó szamosi és a tiszai ciánszennyeződést az Aurul nevű erdélyi aranyérc-feldolgozó vállalkozás derítőmedencéjének gátszakadása idézett elő. A Nagybányához közeli Zazar községben múlt szerda hajnalban sikerült csak betömni azt a 25 méteres szakadást, amelyen keresztül az ipari derítőből mintegy 100 ezer köbméter ciánnal szennyezett víz került a Lápos patakba, majd abból a Szamos folyóba és a Tiszába. A romániai környezetvédelmi illetékesek közölték: múlt vasárnap egyelőre ismeretlen okokból - de feltételezhetően a hirtelen olvadás miatt - keletkezett a gátszakadás. A máramarosi prefektus felfüggesztette a társaság működési engedélyét.
A szennyezés-hullám román területen 77 szeresen haladta meg a magyar felszíni vizekre vonatkozó "erősen szennyezett" határértéket. Az oldott ciánszennyeződés kiszűrése lehetetlen, egy esetleges kémiai beavatkozás pedig tovább rontotta volna a folyó biológiai egyensúlyát. A szennyezőanyag-front február elsején, délután három óra körül érte el az ország területét. Az érintett folyók magyarországi szakaszán folyamatos a vízmintavétel. A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség másodfokú vízminőség-védelmi készültséget rendelt el a Szamos folyó teljes magyarországi szakaszán, és első szakaszban a Tisza Vásárosnamény és Záhony közötti szakaszán. Az érintett területeken csökkenő cianid koncentráció mellett is érvényben van a II. fokú vízminőségvédelmi készültség. Az emberek védelme érdekében a térség lakóinak megtiltották a folyók vizének felhasználását, az élő vagy döglött halak kifogását. A partközelben lévő ásott kutak egyelőre használhatatlanok, és tilos a döglött halakkal a háziállatok etetése is.
| |
|
A szennyeződés pénteken elérte Borsod-Abaúj-Zemplén megyét. A balsai kompnál vett vízminta elemzésekor 0,019 milligramm oldott ciánt mértek. A Keleti- és a Nyugati-főcsatorna zsilipjeit pénteken éjjel, még idejében lezárták a méreggel szennyezett víz előtt, de ezt megelőzően felduzzasztották a vízszintet. Az így a főcsatornában maradó víz hosszabb ideig biztosítja Debrecen és más környező települések ivóvízellátását. A méreganyag vasárnap elérte Tiszaújvárost. A legfrissebb vizsgálatok szerint a Tisza Dombrád feletti szakaszán, valamint a Szamoson a cián kezd kiürülni a folyók vizéből: literenként a megengedett mértéket megközelítő, 0,1 milligrammnyi szennyeződést mértek vasárnap a szakemberek. A Szamoson, valamint a Tisza Tiszalök feletti szakaszán a teljes halállomány elpusztult. A Szamosba a mikroszkopikus méretű élőlények a betorkolló erekből szinte azonnal visszatértek.
Tiszalöknél vasárnap már literenként 3,2 milligramm szennyezést mértek, miközben Tokaj fölött, a balsai szelvényben még mindig 0,5 milligrammnyi ciánkoncentrációt mutattak ki a vizsgálatok. Az egyre hosszabb foltban elnyúló cianidszennyeződés haladási sebessége a Tiszán vasárnap még óránként 3 kilométert tett ki, de hétfőre 2 kilométeresre csökkent. A cián várhatóan hétfőn délután éri el Kiskörét és kedden Szolnokot.
A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a Tisza és a Keleti-főcsatorna torkolatában vett vízmintában már csökkent a cianid koncentráció: minimális mértékben haladja meg a megengedett határértéket. Hétfo reggel Polgárnál a Tiszában egy liter vízben 0,62 század milligramm cianidot mértek. Ez még mindig jelentős szennyezésnek számít, de az egy nappal korábbi adatokhoz képest javulást jelent.