Egyre cikibb a cigi Európában
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
Tíz évvel ezelőtt még a megkérdezettek 34 százaléka dohányzott, most csak 28 százalék nyilatkozott úgy, hogy még mindig hódol a káros szenvedélynek – derül ki abból a felmérésből, amelyben 9 ezer embert kérdeztek meg tizennégy európai országban.
Vigyáznak a vonalaikra
Az elmúlt tíz évben az aktív dohányosok száma 15 százalékkal, a passzív dohányzást elszenvedőké 40 százalékkal csökkent. Ezek az eredmények vélhetően annak tudhatók be, hogy egyre több országban vezetnek be dohányzásellenes tilalmat az éttermekben és szórakozóhelyeken. A kutatók szerint az emberek hozzáállása is megváltozott: egyre többen vannak tisztában a cigarettázás és a passzív dohányzás káros hatásaival.
A leszokási hajlandóságot tekintve különbség figyelhető meg a férfiak és nők között. Az európai vizsgálat szerint a férfiak körében jobban visszaesett a dohányosok száma. A nők feltehetően azért mondanak le vonakodva a füstölgés élvezetéről, mert az ilyenkor szinte automatikusan bekövetkező elhízástól tartanak. Kimutatták azt is, hogy leginkább azok a nők nem akarnak leszokni a káros szenvedélyről, akik amúgy is súlyfelesleggel küszködnek.
Enyhe csökkenés Magyarországon
A kutatás megerősített egy másik jól ismert összefüggést is: akinek a családjában a többiek nem dohányoznak, vagy kollégái sem gyújtanak rá, könnyebben mond le a füstölésről. A tanulmány készítői szerint a képzettebbek inkább hajlandóak felhagyni a szenvedéllyel, ezért a felvilágosító munkát elsősorban az alacsonyabb szociális helyzetűek körében érdemes erősíteni.
Az Országos Dohányfüstmentes Egyesület és a Magyar Gallup Intézet is végzett hasonló összehasonlító vizsgálatot. Az 1955-2000-2004-es adatok alapján Magyarországon is kimutatható a dohányosok arányának enyhe csökkenése.
A férfi és a női dohányosok között is nőtt azoknak a száma, akik napi 20 szálnál kevesebbet füstölnek el és mindkét csoportnál felére csökkent az egy csomagnál többet dohányzók részaránya.
Falun szívnak
Nálunk azonban elsősorban a nők, különösen az alacsonyabb jövedelműek szoknak le a cigiről, a férfiaknál nem mutatható ki változás. A csökkenés legnagyobb része Budapestre koncentrálódik, a falusi népesség körében gyakorlatilag változatlan a dohányosok aránya. A kutatás szerint viszont jellemző, hogy az elmúlt 5 évben egyre korábban, általában 16 éves kor előtt kezdik el a dohányzást a fiatalok.
Évente világszerte Finnország teljes lakosságának megfelelő számú, azaz 5 millió ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek következtében. Az Egészségügyi Világszervezet szerint ha nem történik beavatkozás, ez a szám 2020-ig megkétszereződhet. Magyarországon mintegy 3,5 millió ember cigarettázik.