Bírósághoz fordulnának a civilek a 'paksi titok' miatt
"A jogállam sarokköve az információ"
A hivatalnak tizenöt napja van arra, hogy elküldje a civilek részére a kérdéses szakvéleményeket, amelyek többek között a kettes blokk újraindításával kapcsolatos környezeti hatásokat mérik fel. Ha ezalatt nem tájékoztatják a civil szervezeteket az iratok tartalmáról, bírósághoz fordulunk, mondta Ámon Ada. Az elmúlt napokban történt környezetszennyezésekre valamint az Országos Atomenergia Hivatal által kiadott újraindítási engedélyre reagálva a civilek közleményükben úgy fogalmaznak, hogy "az információszabadság, a polgárok részvétele és érdemi tájékoztatása közfontosságú döntési folyamatokban a jogállam és a nyitott társadalom sarokköve"
A jogvédők és a zöldek elfogadhatatlannak tartják, hogy a hatóság üzleti érdekek előtt fejet hajtva fossza meg "a Kárpát-medence lakóit attól, hogy informálódjanak a paksi kettes blokk újraindításának környezeti kockázatai felől". A jognak elsősorban a térség lakóit kell megvédenie, és nem az állítólagos paksi üzleti érdekeket - írják közleményükben.
A múlt évben üzemzavar miatt állították le a kettes blokkot. A hatóság egy hónapja az év végéig szólóan engedélyezte az érintett egység üzembehelyezését. Az atomenergia hivatal eddig nem reagált megkeresésünkre.