További Belföld cikkek
- Megkínoztak és kiraboltak egy férfit Heves vármegyében, a rendőrség elkapta a gyanúsítottakat
- Felrobbant egy lakóház kazánja Bács-Kiskun vármegyében
- Vona Gábor nyílt levelet írt Magyar Péternek, akitől azt kérte, engedje szavazni szimpatizánsait
- Kilépett a pártból a Vas vármegyei LMP teljes elnöksége
- Trollkodáslavina indult Bonyhádon, mindenki a Tisza Párt szavazóira nyomul
A Capital Research hétfőn közzétett felmérésében azt állítja, két tényező játszik jelentős szerepet az augusztus 20.i tragédiáról alkotott vélemények alakulásában: a pártpreferencia az ismert életkori és iskolázottsági megoszlási különbségekkel, valamint az, hogy a válaszadók, akik személyesen is ott voltak a Duna-parton, mennyire érezték veszélyben magukat a vihar idején.
Viharhívők
A budapesti megkérdezettek 60 százaléka szerint vannak személyi felelősei a tragikus tűzijátéknak, akik ha helyesen cselekednek, sokkal kevesebb haláleset és sérülés történt volna. A válaszadók 34 százaléka szerint viszont az augusztus 20.-i ünnepségen történtekért csak a természet okolható. Politikai beállítottság alapján elemezve a véleményeket kiderül, hogy a baloldaliak többsége fatalista álláspontra helyezkedett: a szocialista szavazók háromötöde (58 százalék) a természetre hárítja a felelősséget, a Fidesz tábora viszont egyértelműen emberi mulasztást sejt a események mögött: 81százalékuk keresne konkrét felelősöket. A vizsgálat készítői felhívják a figyelmet arra is, hogy az MSZP táborában felülreprezentáltak az idősebbek, és ettől nem függetlenül az alacsonyabb iskolai végzettségűek, akik között az átlagosnál lényegesen magasabb a viharban felelőst keresők aránya.
A lefújás is pánikot hozott volna?
Azok, akik jelen voltak a tűzijátékon és veszélyben érezték magukat (a jelenlévőknek csak mintegy negyede, 28 százaléka érzete egyúttal veszélyben is magát), sokkal inkább hajlamosak a kialakult, bennük félelmet keltő helyzetért emberi tényezőket okolni, semmint pusztán a természetet.
A megkérdezettek fele (51 százalék) úgy vélekedett, hogy a rendezvény kezdete előtt, amikor már bizonyossá vált a szokatlanul nagy vihar, lefújják a tűzijátékot, akkor eloszlott volna a tömeg, és sokkal kevesebb sérülés, illetve halálos baleset történik. 42 százalék viszont úgy hiszi, hogy a rendelkezésre álló idő már nem lett volna elég a tömeg szétoszlatására, sőt lehet, hogy még több bajt okozott volna a viharbejelentés után kitörő pánik.
A meteorológusokat nem bántják
A Capital Research kutatói szerint a főként a Fidesz-szavazók által említett különböző intézmények, vezető politikusok a közül a legtöbben a Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (15 százalék) nevezték meg a katasztrófa felelőseként. A tűzijátékot rendező Nexus Kft.-t 12 százalék, a Miniszterelnöki Hivatalt 8 százalék okolta. Demszky Gábor főpolgármesterre 5 százalék, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökre pedig 4 gondol úgy, mint aki felelősség terhel a történtekért. A kancelláriaminiszter vizsgálata után felelősségre vont meteorológusokat viszont csak 2 százaléknyian hibáztatják. A felelősök listáját egyébként a természet vezeti 34 százalékkal.