További Belföld cikkek
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
- Egekbe szökött a tankerületek adóssága
Hozzátette, hogy az MSZP meg akart újulni, céljai voltak, és feltételezése szerint még jó szándék is kísérte e folyamatot, ám a szocialistáknak nem voltak eszközei a megújuláshoz.
Érdekcsoportok egymás ellen
"A kormányzaton belül millió érdek és érdekcsoport kerekedett felül, és ez nemcsak a korrupcióra, a visszaéléseikre vonatkozik, hanem azokra a célokra is, amelyek a reformok kapcsán fogalmazódtak meg" - mondta az MDF elnöke.
Úgy vélte, az MSZP-n belül nem tudtak egyetértésre jutni a közigazgatási reformban, az adópolitikában, a gazdasági reformpolitikában, az egészségügy átalakításában. "Ennek a következménye lett a kamarillapolitika" - mondta, hozzátéve: emiatt maradt el a pozitív érdekek integrálása is.
Dávid Ibolya szerint most olyan, "béklyókkal rendelkező politikusok jelentek meg miniszterelnök-jelöltként, akik eddig részesei voltak ennek a folyamatnak". "El lehet játszani a gondolattal, hogy miért nem jött számításba egy vitathatatlan tekintélyű ember. Nem is láttunk arra utaló jelet, hogy erre kísérletet tett volna az MSZP és az SZDSZ" - jelentette ki, hozzátéve, hogy az ország helyzete, európai uniós megítélése talán ezt a megoldást igényelné.
Dávid Ibolya leszögezte: a miniszterelnök-jelölő folyamat úgy indult meg, hogy "az elsődleges cél a szocialista érdekkörök és érdekek egyensúlyának a fenntartása legyen".
A miniszterelnök legfőbb bizalmasa
Az MDF elnöke szerint úgy tűnik, hogy az eddigi folyamatokban politikai felelősséget viselők viszik tovább a megszokott módon a kormányzást. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a két jelölt között ez a politikai felelősség más.
"Hiszen a mindenkori kancelláriaminiszter a mindenkori miniszterelnök legfőbb politikai bizalmasa" - mondta, emlékeztetve arra, hogy ez volt a jellemző Antall József és Kajdi József kapcsolatában, Horn Gyula és Kiss Elemér, valamint Orbán Viktor és Stumpf István esetében is.
Dávid Ibolya hangsúlyozta: a mindenkori kancelláriaminiszter készíti elő a kormány és a kormányfő politikáját, koordinál és felelős a végrehajtásért.
Nyakó: Dávid igazságtalan
Nyakó István szerint igaztalan Dávid Ibolya MDF-elnök azon kijelentése, hogy ez a kormány nem adott választ az ország megváltozott gazdasági, világpolitikai, európai politikai és biztonságpolitikai körülményeire.
Az MSZP szóvivője szerint a Medgyessy-kormány helyreállította Magyarország megtépázott nemzetközi tekintélyét a kormányváltást követő napokban. Hozzátette: az a kormány viszont, amelynek Dávid Ibolya is tagja volt, "arroganciájával, faragatlanságával Oroszországtól Amerikáig, a visegrádi országoktól Kínáig minden ország vezetőiben visszatetszést és megütközést keltett".
Nyakó István szerint igaz viszont Dávid Ibolya azon észrevétele, miszerint a kormányzaton belül millió érdek és érdekcsoport kerekedett felül, és ez nemcsak a korrupcióra, a visszaéléseikre vonatkozik, hanem azokra a célokra is, amelyek a reformok kapcsán fogalmazódtak meg.
A szocialista párt szóvivője megjegyezte: Dávid Ibolya észrevétele sajnos két évet késett, ugyanis "csak az Orbán-kormányra lehet értelmezni ezeket a mondatokat, ezeket a szavakat."