Helyszíni ellenőrzésre számíthatnak a drága gyógyszereket felíró orvosok

2008.06.23. 17:10
Büntetésre nem, de helyszíni ellenőrzésre számíthatnak azok az orvosok, akik az országos átlagnál több és drágább gyógyszereket írnak fel betegeiknek.A receptfelírásnál az orvos és a beteg is dönthet úgy, hogy az azonos hatóanyagú készítmények közül nem a legolcsóbbat választják, de ha az orvosok július 1-től 3 hónapon keresztül 50 százalékkal eltérnek az országos átlagtól, a hatóság a helyszínen megvizsgálja ennek okát.

A korábbi kormányrendelet szerint július 1-től szankcionálni lehetett volna azokat az orvosokat, akik rendszeresen az olcsóbb helyett a drága gyógyszert írták fel. A jogszabály a szakmai egyeztetések után most módosul. A közlemény szerint a minisztériumnak továbbra is kitűzött célja, hogy tb támogatással az orvosok a betegek számára a legkisebb anyagi terhet jelentő, hatásos gyógyszert rendeljék.

A dokumentum felhívja a figyelmet: az orvosoknak változatlanul lehetősége van arra, hogy szakmai indokok alapján a drágább készítményt rendeljék, de ezt a betegdokumentációban rögzíteni kell. A beteg szintén, ahogy eddig is, kérheti, hogy szokásos gyógyszerét írják fel az olcsóbb készítmény helyett. Ezeket az eltéréseket a kormányrendelet módosítása alapján egy ellenőrző-rendszer "figyeli" majd, amely értékeli és összehasonlítja az orvosi gyógyszerfelírási gyakorlatot.

A közlemény emlékeztet arra, hogy azok az orvosok és egészségügyi intézmények, amelyek gyógyszert írnak fel a betegeknek egy éve folyamatos tájékoztatást kapnak a rendelési gyakorlatukról, tehát arról is, hogy mely esetekben és milyen mértékben mutatható ki eltérés az országos átlagtól. A Népszabadság információi szerint, ha az eredeti kormányrendelet lép életbe, vényírási szokásaik miatt a háziorvosok 35 százalékát, a kórházi és szakorvosok 44 százalékát kellett volna megbüntetni.