További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Csökkent az első próbálkozók életkora
"Míg jó néhány évvel ezelőtt 17-18 év között volt az átlagéletkora a kipróbálóknak, ez most 16-17 év" - mondta Gábor Edina, aki a 2002-es, illetve részben 2003-as adatokra támaszkodó Jelentés a magyarországi kábítószer-helyzetről című kutatás eredményeit ismertette. A helyettes államtitkár kifejtette: a ,90-es években 10 százalékról 19-20 százalékra nőtt azon 16 évesek aránya, akik kipróbáltak már valamilyen drogot, 2002-es adatok szerint pedig 21,5 százalékuk használt már életében valamilyen tiltott szert.
Harmincöt fölött az alkohol a sláger
Gábor Edina tájékoztatása szerint az egészségügyi intézményekben kezelt kábítószer-fogyasztók száma 2002-re 12-13 ezer fő között stabilizálódott. A kezelésben leginkább az illegális kábítószereket használó 20-24 év közöttiek részesülnek, közöttük kiemelkedő a férfiak aránya. Ugyanakkor a 35 év feletti korosztály esetében a nők száma magasabb a férfiaknál, ők elsősorban legális szereket, alkoholt, illetve gyógyszert fogyasztanak.
Az egészségügyi intézményekben kezelt kábítószer-fogyasztó férfiak száma 1995 óta minden évben magasabb volt, mint a nőké, ugyanakkor folyamatosan nő a kezelt nők száma - derül ki a jelentésből. Mint mondta, Magyarországon a kábítószer-fogyasztók 60-70 százaléka illegális, 30 százaléka legális szerekkel él.
Csökkent a büntetőeljárások száma
Gábor Edina kitért rá: a kábítószerrel való visszaéléses bűncselekményének száma 1998 és 2002 között 38,3 százalékkal növekedett, 2002-ben 4775 ilyen bűncselekményt regisztráltak, ezek 82 százalékában nem terjesztői magatartás miatt indult eljárás. Rámutatott: ez az adat alátámasztja a büntetőútról való elterelés, mint jogi eszköz bevezetését. Szólt arról is, 2003-ban 3887-re csökkent a kábítószerrel való visszaéléses bűncselekmények száma, amelynek okai egyelőre még nem ismertek.
A tárca 2004-ben kiépíti a fejlesztési irányokat meghatározó úgynevezett prevenciós drogkutatási műhelyeit - közölte a helyettes államtitkár. Gábor Edina kiemelte: az ifjúsági tárca 2004-ben közel 700 millió forintot oszt szét pályázati úton a kábítószer-problémával foglalkozó szervezetek között, a pályázatokat február 28-án írják ki. Ebben az évben közel 260 millió forintos PHARE-pályázatra is jelentkezhetnek a prevenció terén működő civil szervezetek.