Magyar kórházcégbe fektet be az EBRD
További Belföld cikkek
- Bayer Zsolt beleszállt Fábry Sándorba: Aljas sz*rember
- A család szerint rendőri túlkapás történt a zagyvarékasi igazoltatáskor
- Múzeumigazgatói pozícióért lobbizott Magyar Péter szövetségese, kiakadt a momentumos politikus
- Tűz ütött ki egy kőbányai szállóban, 250 embert kellett evakuálni
- Kihúzták az év első hatos lottójának nyerőszámait
Hatmillió eurós befektetést hagyott jóvá az EBRD, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, amellyel a nemzetközi pénzintézet beszáll egy magyar kórházüzemeltető cégbe, a Hospinvest Egészségügyi Befektetési Zrt.-be.
Magyarország az első befektetés
Az erről szóló megállapodást Varel Freeman, az EBRD első alelnöke és Gászpor Jenő, a Hospinvest vezérigazgatója az újságírók előtt írta alá a szerdai közös sajtótájékoztatón. Freeman ezután bejelentette, hogy történelmi pillanat ez, hiszen bankja még sosem invesztált az egészségügyi szektorba, ez az első befektetésük e területen.
Freeman a sajtótájékoztató után az Indexnek elmondta, hogy több országban is vizsgáltak már hasonló projekteket, de Magyarországon találtak egyelőre kedvező befektetési lehetőséget.
Hatmillió euró
Kollányi Gábor, a Hospinvest elnöke a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy az EBRD négymillió eurót fordít egy kisebbségi részvénycsomag megvásárlására, további kétmillió eurót pedig tőkeemelésre szán a pénzintézet a jövőben.
A hatmillió dollárt Freeman szerint a Hospinvest műszerbeszerzésre, informatikai fejlesztésre és az újonnan átvett kórházak feljavítására fordíthatja a magyar cég. (A Hospinvesthez rendszerint gyenge finanszírozású egészségügyi intézmények kerülnek, és ezekben kell jobb gazdálkodást kialakítania a társaságnak.)
Türelmes befektető
Freeman hangsúlyozta, hogy az EBRD türelmes befektető, 5-7 évre tervezik az invesztíciót, de persze előfordulhat, hogy előbb vagy később szállnak ki a cégből. Addig maradnak, amíg a Hospinvestnek szüksége van rájuk, jegyezte meg.
Az EBRD mindenesetre olyan megtérülést vár a befektetésből, mintha egy gyorsan növekvő tőzsdei cégbe invesztáltak volna. Freeman at is elmondta azért, hogy tudják, hogy kockázati tőkeinvesztíciót hajtanak végre, de a magyar állami szabályozók megnyugtatták az EBRD-t arról, hogy a magánszektort beengedik az egészségügyi intézmények menedzsmentjébe.
A magyar céget egyébként mindeddig magyar magánszemélyek és az cégeik birtokolták (köztük Gászpor és Kollányi is), és kórházüzemeltetéssel foglalkozott. A kórházak mellé rendelőintézeteket menedzsmentjét is megszerezték, így egymást kiegészítő funkciókat látnak el.
Négy kórház és három rendelőintézet
A Hospinvest kezeli a jelentős ágyszámcsökkentésen és 60 százalékos finanszírozási megvonáson átesett gyöngyösi és hatvani kórházakat, a parádfürdői krónikus betegeket ellátó kórházat (e három intézmény Heves megyében található) és a súlyponti kórházzá minősített kiskunhalasi kórházat. Ezek mellet még rendelőintézeteket tartanak fenn Kecelen, Jánoshalmán és Kiskőrösön.
Kollányi elmondta, hogy terveik szerint 10-15 kórház menedzsmentjét szeretnék megszerezni a jövőben, ehhez megfelelő tőkeerős partnerre leltek az EBRD-ben. Ha sikerülne végrehajtani terveiket, akkor 10 százalékos részesedésük lenne a 150-160 magyarországi kórházat tekintve. Kollányi hangsúlyozta, hogy közkórházak irányítására pályáznának, nem az egyetemi klinikák és szakintézmények átvételére.
Bíznak a versenyben
Az elnök az Index kérdésére elmondta, hogy készülnek az egészségügyi szektor átalakítására, szerintük a verseny fontos, és ebben a versenyben akarnak most megerősödve rést venni. Ugyanakkor Kollányinak mindegy, hogy állami vagy részben magánpénztárak alakulnak hazánkban, nekik az a fontos, hogy minél több beteget minél jobban és persze költséghatékonyabban (olcsóbban) lássanak el. Ha a betegek igénye iránt növekszik, és ezt az igényt a magánpénztárak jelenítik meg, akkor annak is örülnek, de egyébként jelenleg az egységes társadalombiztosítástól szerzik a bevételeiket.
A Hospinvest profitorientált cég, bár ez tavalyi eredményükön nem látszik, hiszen 2006-ban 4,6 milliárd forint árbevétel mellett veszteséggel zárták az évet. Idén az árbevételük elérheti a 13 milliárd forintot, és a menedzsment év végére nullszaldóhoz közeli, de még negatív eredményt vár. Az árbevétel emelkedéséhez a portfoliójukban megjelent új egészségügyi intézmények mellett az is hozzájárult, hogy a társaság idén egyesült az Ispotály kórházi patikalánccal.