Egészségbiztosítás: az MSZP tett egy lépést a megegyezés felé
A több-biztosítós rendszerben megyénként oszthatnák fel az országot az egészségbiztosítók között, döntött az MSZP hétfői frakcióülése. A szocialisták ezzel egy lépést tettek afelé, hogy a több-biztosító rendszerről kompromisszum szülessen az SZDSZ-szel.
A szocialisták korábban úgy vélték: a létrejövő 51 százalékban állami, 49 százalékban privát egészségbiztosítóknak nagyobb országrésznyi terület egészségügyi ellátásáért kellene felelniük. A nagyobb terület mellett az szólt, hogy így jobban megszervezhető az egészségügyi ellátás.
Ezzel azonban a koalíciós partner nem értett egyet. Az SZDSZ szerint ha ilyen nagy területen osztják fel a piacot az egészségbiztosítók között, az lehetetlenné teszi a versenyt. A szabad demokraták azzal érveltek, hogy így a betegnek nem lesz választása: ha elégedetlen egy biztosító szolgáltatásaival, nem választhat másikat, nem fog ugyanis egy kétszáz kilométerre lévő másik kórházba menni, amelyet másik biztosító finanszíroz.
Az SZDSZ álláspontja az, hogy ezen a téren már korábban mutatta kompromisszumkészségét. A liberálisok ugyanis eredetileg azt javasolták, hogy adott esetben háziorvosi körzetenként más-más biztosító legyen a meghatározó (ez lett volna a "párducmintás" biztosítási modell). Az SZDSZ később beleegyezett abba, hogy megyényi területenként kapjon dominás szerepet egy-egy egészségbiztosító.
Az továbbra is kérdéses, mi lesz Budapesten. Erre információink szerint a szocialisták nem dolgoztak ki kompromisszumos javaslatot. Budapest lakosainak száma több megyényit tesz ki, így erre külön megoldást kell kidolgozni.
A koalíciós pártok ma este ismét egyeztetést tartanak az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról. „Meg kell egyezni az egészségbiztosítási rendszerről, az SZDSZ ezzel megy a hétfő esti koalíciós egyeztetésre - jelentette ki Kóka János liberális pártelnök.
Az MTI tudósítása szerint Kóka János hangsúlyozta: az új egészségbiztosítási rendszerről szóló törvényt október közepéig az Országgyűlés elé kell vinni és az év végéig el kell fogadni. Hozzátette: a hétvégi nyilatkozatokból úgy tűnik, Gyurcsány Ferencnek a szocialista párton belül sikerült megteremteni a többséget a reform mellett.