A kötségvetési bizottság eltörölné a vizitdíjat

2007.11.28. 14:22
Úgy tűnik, oda a kormánypárt-fegyelem, csak ma két bizottság verte keresztbe a kabinet egészségügyi javaslatait. A költségvetési bizottság például megszavazta a szocialista Tóth Károly renegát felvetését, miszerint a vizitdíjat el kell törölni. Az egészségügyi bizottság idáig ugyan nem merészkedett, de vagy 100 olyan módosító indítványra bólintott rá, amit a kormány nem támogatott.

Gigászi mennyiségű, összesen 340, az egészségbiztosítási törvénytervezethez benyújtott módosító indítványról szavazott az Országgyűlés egészségügyi bizottsága. A javaslatok zömét a szocialisták nyújtották be az SZDSZ-s tárca által elkészített jogszabálykezdeményhez. Persze a szöveget nemcsak a szocialisták akarták átszabni, a szabaddemokraták és az MDF tagjai egyaránt előterjesztettek módosítókat. (A Fidesz-KDNP korábban közölte: ők az egész törvénytervezettel nem értenek egyet, így nincs értelme a toldozgatásnak-foldozgatásnak.)

Az ülésen nem a szokott szavazóautomata mechanizmus érvényesült, több olyan javaslat akadt, amit a kormányt képviselő Kincses Gyula egészségügyi államtitkár nem támogatott, de az MSZP-s többség megszavazta. Volt olyan SZDSZ-es ötlet, amit a kormány és a koalíciós partner is elutasított, és az is előfordult, hogy egy MDF-es indítványra a szocialisták igent mondtak. Sőt egyedülálló módon a is hajlandónak mutatkozott egy szocialista képviselő javaslata mellett kiállni. Az MSZP-s Tóth Károly a vizitdíj és kórházi napidíj megszüntetését kezdeményezte, de az övéi magára hagyták, csak a kisebbségben lévő ellenzék támogatta.

Mikola István, a bizottság Fideszes alelnöke szerint a szavazási kavalkád annak tudható be, hogy a kormány által javasolt új biztosítási rendszerrel senki nem ért egyet, hiszen a kormánypárti többség a kabinet ellen voksolt. Szerinte ezzel még kiszámíthatatlanabbá válik a helyzet, hiszen teljesen át kell írni a törvénytervezetet. A lényeg azonban, mondta Mikola, nem változott, a kormánypártiak fel akarják mondani a társadalombiztosítást, helyébe üzleti alapon működő, profitorientált magánbefektetők kezébe akarja adni a járulékfizetők pénzét.

A legnagyobb pofont azonban nem is az egészségügyi, hanem a költségvetési bizottságtól kapta a kormány, ott ugyanis nemcsak az ellenzék, de az MSZP-s honatyák is támogatták a Tóth-féle vizitdíj-eltörlést. Pedig az Egészségügyi Minisztérium képviselői irányt is mutattak, mondván: a vizitdíj és a kórházi napidíj léte nem függvénye az egészségügyi biztosítás változásának, a két tarifa az új szisztéma bevezetése után is megmarad majd. A szocialista alelnök Szabó Lajos is világossá tette, hogy az MSZP-sek ne támogassák Tóth frakciótárs javaslatát, ám arra alig egypáran mondtak nemet, többen tartózkodtak, még többen pedig megszavazták.