A Fidesz megtámadja az új felsőoktatási törvényt
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul
A Fidesz az említettek miatt az Alkotmánybírósághoz fordul, s azt reméli, hogy a testület a törvényt és nem annak egyes pontjait helyezi majd hatályon kívül. Erről Pokorni Zoltán beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
A párt alelnöke az általa leginkább vitatott kérdésről szólva elmondta, az Alkotmánybíróság korábbi határozata világosan rámutat: "az egyetemi autonómiát megtestesítő személyi kör az oktatók, a tudományos kutatók és a hallgatók", míg az új irányító testületek tagjai, a rektor kivételével, nem az egyetemi autonómiát megtestesítő körből kerülnek ki.
Többek között kifogásolta azt is, hogy az oktatási tárca vezetője felfüggesztheti a normatív költségvetési támogatás folyósítását, ha az állami felsőoktatási intézményben - a szenátus mulasztása miatt - nem alakult meg az irányító testület.
Magyar szerint nő az autonómia
Magyar Bálint a Magyar Televízió Este című műsorában elmondta: hiába kerülnek a miniszterhez közeli emberek is az egyetemek irányítótestületeibe, az egyetem delegáltjai szinte az összes kérdésben egyedül dönthetnek. Egyet kivéve, a rektorválasztást. A jövőben a karok és szakok számának csökkenéséről vagy indításáról nem a minisztérium, hanem az egyetem dönt. Az oktatási miniszter szerint az egyetemi autonómia a törvény elfogadásával megnő.
Magyar Bálint nem tart az Alkotmánybíróság vizsgálódásától, mert a törvényt a két legfontosabb szakmai szervezettel közösen dolgozták ki, az alkotmányossági aggályokat a miniszter "légből kapottnak" nevezte.
Hétfőn fogadták el
A parlament által hétfőn elfogadott jogszabályhoz 548 módosító és 127 kapcsolódó indítvány érkezett, amelyből a kormány 147-et támogatott - tartalmazza az MTI-nek átadott háttéranyag. Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár a tájékoztatón közölte, hogy az új törvényre támaszkodva, várhatóan a nyáron megszületik a mesterképzés feltételeit rögzítő kormányrendelet, s ilyen képzések leghamarabb 2006-tól indulhatnak.
Besenyei Lajos, a Magyar Rektori Konferencia elnöke ugyancsak vállalhatónak nevezte a törvényt, amely továbbviszi a magyar tudomány és felsőoktatási szellemiségét, hagyományait.