Mit írt felül eddig a válság?

2008.10.30. 13:02
A legelképesztőbb dolgokat eredményezi a belpolitikában a gazdasági világválság. Sokszor persze a pénzügyi gondoknak nincs közük a történésekhez, de jó most erre hivatkozni. Szavazzon, hogy minek örül a legjobban!

1. Nem bukott meg Gyurcsány

Nyugodtan kimondhatjuk: Gyurcsánynak jól jött a válság. A miniszterelnök népszerűségi zuhanórepülésének a válsággal egy időre legalábbis biztosan vége szakadt. Október elején az elégedetlen szocialisták még buzgón puccson gondolkodtak, a beütő krach miatt azonban a stabilitás mindent felülíró értékké vált, és a párt jövőjén való vajúdás helyett a hónap eleji MSZP-kongresszuson a puccs elmaradt, a személyi kérdések lekerültek a napirendről, és simán elfogadták Gyurcsány válságkezelési 12 pontját.

Gyurcsányt az is erősíti, hogy az SZDSZ egyelőre jegeli a szakértői kormány felállítására vonatkozó javaslatát. A liberális párt jelenleg a kisebbségi kormány kiadáscsökkentő terveinek támogatását ítéli fontosabbnak a kormányváltásnál. A választóknak is szimpatikusabb lehet válságmenedzserként a miniszterelnök: az elmúlt hetekben a bizonytalan pártválasztók körében drasztikusan csökkent a kormányváltást óhajtók aránya.

2. Nem szűnt meg az MDF-frakció

Gyurcsány mellett a teljes szétesés határán lévő MDF-nek jött jól a gazdasági válság, igaz, az erre való hivatkozások picit erőltetettnek tűnnek. Vas János távozásával a szükséges tízfős létszám alá csökkent MDF még időben megegyezett a független Lengyel Zoltánnal. A Fidesztől 2007-ben botrányos előzmények után távozott képviselő továbbra is pártja, a Független Kisgazda-, Nemzeti Egységpárt (FKNP) érdekeit fogja képviselni, de beült az MDF frakciójába, így a képviselőcsoport megmaradhat

Az egyesülés egyik indoka - azon túl persze, hogy mindkét párt hatalmasat profitálhat Lengyel és az MDF együttműködéséből - az volt, hogy ilyen súlyos világgazdasági helyzetben muszáj együttműködniük. A piacok - mondanunk sem kell - örültek a hírnek.

3. Nem vonult ki a Fidesz Gyurcsány felszólalásáról

A válság elintézte azt, ami két éve elképzelhetetlen volt: a Fidesz meghallgatta a parlamentben Gyurcsány Ferenc felszólalását. A Fidesz és a KDNP 2006-ban, az őszödi beszéd után döntött úgy, hogy kivonulnak a miniszterelnök minden előre bejelentett felszólalásáról.

A Fidesz jelenleg a válságkezelésben konstruktív ellenzékiség és a hajthatatlan gyurcsányellenesség között vacillál.

4. Orbán kezet fogott Gyurcsánnyal

Mint az az előbb kiderült, a Fidesz rájött arra, hogy válságban nem lehet teljesen mellőzni a válságmenedzserként tetszelgő miniszterelnököt. A nemzeti csúcsra érkező, és Gyurcsányt látványosan negligáló Orbán Viktor is kezet fogott a résztvevőket kézfogással üdvözlő miniszterelnökkel, húsz perccel későbbi felszólalásban viszont már fasisztázó, vádaskodó, gyűlölködő és acsarkodó vezetőként jellemezte a kormányfőt.

5. Idő előtt befejezték az MSZP sikerkampányát

Ez is az MSZP formáját mutatja. Több hónapos vergődés után megrázták kicsit magukat, és elhatározták, hogy megmutatják az országnak, hogy annyira nem sötét a kép, mint ahogy azt a Fidesz szeretné beállítani. Az elmúlt két év gazdasági sikereit kommunikáló „Beindultunk” szocialista kampánynak arról kellett volna meggyőznie az állampolgárokat, hogy, noha még nem vagyunk a Kánaánban, de legalábbis arrafelé tartunk. A válság persze felülírta a kommunikálni kívánt üzenetet, a plakátokat levakarták a falakról és a kampányt megszüntették.

6. Válságköltségvetés készült a jövő évre

Gazdasági visszaeséssel, de alacsonyabb államháztartási hiánnyal számolt a kormány a pénzpiaci válság miatt többször átírt jövő évi költségvetési tervben. A kiadásokat a legutóbbi tervek szerint majdnem 400 milliárddal akarják csökkenteni, befagyasztják a köztisztviselők bérét és elveszik 13 havi fizetésüket, illetve korlátozzák a 13. havi nyugdíj összegét.

7. Nem építenek hidat Aquincumnál

A válság érinti a fővárost is. Demszky Gábor főpolgármester szerint a nehéz helyzet miatt a főváros projektjeinek 15 százalékából nem lesz semmi. Az egyik legvalószínűbb áldozat az Aquincumi híd, amelynek építésére még nem kötöttek szerződéseket. Az Aquincumi híd gondolata évtizedek óta ott motoszkál a döntéshozók fejében, de ennél sokkal tovább nem jutott. Úgy néz ki, ez ég így lesz egy darabig.

8. Befagyasztották a miniszteri fizetéseket

Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy a miniszterek, államtitkárok és a saját fizetését is befagyasztja 2009-re a pénzügyi válság miatt. A kormánytagok fizetése nem fog nőni és jutalmat sem kapnak. Az intézkedés inkább csak jelképes értékű, ugyanis néhány tízmillió forintnál nem hoz többet. Viszont ügyes előkészítse volt annak, hogy az egész közszférával ezt tervezik.

9. Elhalasztják a dohányzásellenes törvénymódosítást

Egészen eddig nem érthettük, nem érezhettük, hogy a gazdasági válság milyen mélyen mérgezi életünket. A Horváth Ágnes óta az egészségügyi tárca szívügyének számító dohányzásellenes törvénymódosítás ötpárti egyeztetése a napokban abbamaradt. Az egészségügyi bizottság szocialista alelnöke utalt arra, hogy a nemzetközi pénzügyi válság és az ezzel kapcsolatos belpolitikai események írták felül a tárgyalásokat.

A módosító javaslat célja az lenne, hogy a dohányzást a sarki kocsmától kezdve a sülysápi diszkóig minden nyilvános zárt helyről kiűzzék, de erre valószínűleg várni kell addig, amíg a bizottsági tagok a válságellenes frontról visszatérnek az asztal mellé.