Felvételi: húzzák a vonalat
További Belföld cikkek
- Gulyás Gergely: Új lakhatási támogatás jön albérletre és hiteltörlesztésre
- Megszűnt az eljárás a hajóskapitánnyal szemben a verőcei hajótragédia ügyében
- IDEA: négypárti parlament alakulna egy most esedékes választás után
- Centimétereken múlott a tragédia, majdnem elgázoltak egy rollerező kislányt Budapesten
- Hétvégi ház égett le Pápán
|
Egy héten belül postázzák
A ponthatárokat számítógépes program állapítja meg, amely egyszerre vizsgálja az összes szakot, jelentkezőt és pontszámot. A válogatást a legjobbakkal, az adott szakon legtöbb pontot elértekkel kezdi. A program megállapítja, hol van az általuk felállított rangsorban az első olyan jelentkezési hely, ahová az eredményeik alapján felvételt nyernek, a többi helyről pedig törli a jelentkezésük, így oda bekerülhetnek mások. A felsőoktatási intézményeknek a vonalhúzás utáni egy héten belül kell postázniuk a felvételi döntésről szóló értesítőket a jelentkezőknek.
Az idei felsőoktatási felvételi adatok azt mutatják, hogy a 160 ezer felvételiző több mint egyharmada első helyen költségtérítéses képzésre adta be a jelentkezését, ami az előző évihez képest 6 százalékos emelkedést jelent. Az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda adatai szerint utóbbiakon belül azonban mindössze 6,2 százalék azoknak az aránya, akik nappali alapképzésre beadott első helyes jelentkezés esetén vállalták a költségtérítéses formát.
A jogász és közgazdász szakok a legnépszerűbbek
A nappali tagozatos képzésre jelentkezők számának folyamatos növekedése mellett mind a felsőfokú szakképzésre, mind a kiegészítő alapképzésre jelentkezők száma is emelkedik az utóbbi években. A jelentkezők csaknem 17 százaléka nem alapképzés formájában kíván idén továbbtanulni. Az idei évben is a jogász és közgazdász szakok bizonyultak a legnépszerűbbnek. Az ELTE Állam- és Jogtudományi karán már 93 ponttal felvételt nyerhet a jelentkező a jogász szakra, a levelező társadalombiztosítás szakon viszont annak ellenére, hogy ez a képzés költségtérítéses, már 101 pont a határ. Pécsen 89 pontot kell teljesíteni a jogászaspiránsoknak. A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemre jelentkezetteknek 98 pontot kellett elérniük ahhoz, hogy közgazdásznak tanulhassanak.