Fidesz: Gyurcsány ne a kínai diákokkal foglalkozzon!
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Amíg Gyurcsány Ferenc a tandíjjal elveszi a továbbtanulás lehetőségét tehetséges, de szegény anyagi körülményekkel rendelkező magyar fiataloktól, addig tarthatatlan, hogy külföldi diákoknak adjanak ösztöndíjat, ingyenes tanulási lehetőséget Magyarországon - jelentette ki Koszorús László, a miniszterelnök kínai látogatása kapcsán.
A Fidelitas alelnöke hangsúlyozta: nem a kínai fiatalokkal van probléma, ők nem tehetnek arról, amit Gyurcsány Ferenc művel Magyarországon, és a magyar oktatásban. Ágh Péter arról beszélt, hogy a tandíj bevezetése káros hatással volt a magyar felsőoktatásra, mert míg 2006-ban 132 ezren jelentkeztek egyetemre és a főiskolára, és 52 ezer diákot vettek fel, addig idén már csak 108 ezren adták be felvételi kérelmüket, és 48 ezren kaptak helyet.
A Fidelitas ügyvezető alelnöke szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Hiller István oktatási miniszter a tandíjjal azt üzeni a magyar diákoknak, hogy ha nem gazdag szülők gyermeke vagy, akkor ne akarj továbbtanulni. A két fidelitasos politikus közölte: nem állapot, hogy Gyurcsány Ferenc ilyen helyzetben a külföldi ösztöndíjasokkal foglalkozik.
Daróczi Dávid kormányszóvivő reagálásában az MTI-nek tarthatatlannak nevezte, hogy az ellenzék ismét idegenellenes kirohanásokkal riogatja az embereket, a nagy sikerű kínai Magyar Évad eseményeit álhírekkel próbálja rossz színben feltűntetni, és éppen azok ellen a külföldi diákok ellen intéz támadást, akik még Magyarországon sincsenek.
Elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc tárgyalásain szóba került, milyen sokat számít a két ország kapcsolatában az a régóta élő kormányközi megállapodás, amely alapján évente 15-15 magyar és kínai diák folytathat tanulmányokat kínai, illetve magyarországi felsőoktatási intézményekben.
"Magyarország örömmel venné, ha a kölcsönös alapon működő felsőoktatási képzésben résztvevők száma emelkedne, illetve ha az önköltséges képzés keretében nagyobb számmal vennének részt kínai diákok a magyar felsőoktatásban. Fontos azonban leszögezni, hogy a jelenlegi látogatás során semmilyen kormányközi megállapodás nem született sem oktatási, sem pedig bármilyen más témában" - jelentette ki Daróczi Dávid.
A kormányszóvivő hangsúlyozta: a Fidesz állításai azért is minden alapot nélkülöznek, mert Magyarországon vagy a mindkét fél számára előnyös csereprogram keretében, vagy csak költségtérítéses képzésben vehetnek részt az Európai Unión kívülről érkező diákok.
Sem az államilag finanszírozott helyeket, sem a magyar diákoknak fenntartott költségtérítéses helyeket nem érinti a külföldi hallgatók magyarországi képzése - szögezte le a szóvivő. Daróczi Dávid szerint sem a magyar diákok külföldi tanulmányútjainak és továbbtanulási lehetőségeinek, sem a külföldi diákok hazai képzésének, de Magyarország nemzetközi kapcsolatainak sem használ, ha a Fidesz valótlan állításokkal riogat.