Bye, bye fillér!
További Belföld cikkek
- A minisztériumoktól érkezett ajándék a gyermekotthonokba
- Még ne vegyünk rá mérget, de jó esély van a fehér karácsonyra
- Vitézy Dávid újra beleszállt Lázár Jánosékba, vasút elleni merényletet emleget
- Nekiment a Magyar Postának a DK egyik polgármestere
- Métereken keresztül pattogott a terepjáró leszakadt kereke az M4-es autóúton
Csökkent a szerepe |
Radó Ákos hagsúlyozta: az ötvenfilléres érmék készpénzforgalomban betöltött szerepe az utóbbi években jelentősen csökkent, a nem készpénzes fizetési műveletek és a számviteli elszámolások során pedig évek óta nem használják a filléreket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezt a címletet a forgalom nem igényli, a készpénzes fizetéseknél általában forintra kerekítenek.
1999. szeptember 30. óta az akkor forgalomban lévő közel 300 millió darab 50 filléresből 2000. február végéig kevesebb mint 2 millió darabot váltottak vissza. Az ötvenfilléresek 1999. szeptember 30-ig voltak forgalomban.
A forint, mint magyar fizetőeszköz 1946. augusztus 1-én jelent meg, az 1931-es világggazdasági válság következtében erősen értékét vesztett pengőt helyettesítette. A váltópénz neve, a fillér, nem módosult.
50 filléres |
Mérete: 21,5 mm, Al-ötv.; 1,2 g. |
A filléreseket a hitelintézeteknél, a postán és az MNB pénztáraiban akkor tudjuk beváltani, ha az érmék mennyisége eléri vagy meghaladja a forgalomban lévő legkisebb pénzérme összegét. Így ha csak egy 50 filléresünk van otthon, akkor azt nyugodtan eltehetjük emlékbe, ha már kettő lapul a péntárcánkban, új egyforintost kapunk érte. Az átváltás díjmentes.
Sok fillér gyűjteményekbe kerül |
A tavaly még forgalomban lévő közel 300 millió darab 50 filléresből 2000. február végéig kevesebb mint 2 millió darabot váltottak vissza. A fennmaradó 298 millió pénzérme 149 millió forintot ér.
A nagy nyereség miatt (meg a lakosok részéről érkező igények következtében) hosszabbították meg 2000. november 30-ig a régi ötezer forintosok becserélésének határidejét is. A Magyar Nemzeti Bank honlapján található adatok alapján végzett számításaink azt mutatják, hogy 1 075 200 darab régi ötezres van még a lakosságnál. Ha feltételezzük, hogy ezek egy része elpusztult, vagy gyűjteményekben vannak, akkor a lakosságnál ötmilliárd forint értékben maradt régi ötezres bankó.