Fidesz: Gyurcsány ne menjen el a finnugor fórumra
A politikus a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy a finnugor találkozón Észtország nem vesz részt, viszont a fórumon újabb Gyurcsány-Putyin találkozóra kerül sor. "Gyurcsány Ferencnek az a szándéka, hogy részt vesz a találkozón, beleilleszkedik abba a tendenciába, hogy kiszolgálja a putyini külpolitika azon törekvéseit, amelyek egyértelműen az Európai Unió és a NATO meggyengítésére irányulnak" – fogalmazott Németh.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke sajtótájékoztatóján azt is mondta, hogy az észtmentes találkozó a finnugor rokonság semmibe vételét jelenti. Németh Zsolt szerint Gyurcsány Ferenc azzal, hogy részt vesz a tanácskozáson, tovább rombolja Magyarország euroatlanti kapcsolatait. Arra a kérdésre, hogy nem okozna-e diplomáciai bonyodalmat, ha a kormányfő netán lemondja részvételét a fórumon, Németh Zsolt azt válaszolta: a magyar-orosz kapcsolatokban ez okozhat "némi diplomáciai feladatot", de sokkal rosszabb lenne, ha a miniszterelnök elmenne a találkozóra.
Szerdán két európai parlamenti képviselő már nyílt levélben kérte Gyurcsányt, hogy mutasson szolidaritást Észtországgal, és csak abban az esetben fogadja el Putyin meghívását a mordvin fővárosban július 19-én tartandó finnugor államfői találkozóra, ha arra Észtország vezetője is meghívást kap. A közös nyílt levelet Schöpflin György magyar és Tunne Kelam észt európai parlamenti képviselők írták alá: mindketten a konzervatív és kereszténydemokrata erőket tömörítő Európai Néppárt frakciójához tartoznak, s egyben az Európai Parlament Finnugor Fórumának tagjai. A képviselők cinikusnak nevezték az utóbbi időszak észtellenes orosz lépéseit, amelyeket szerintük minden demokratának el kell utasítania.
Budai Bernadett kormányszóvivő az MTI-hez eljuttatott reagálásban úgy fogalmazott, hogy "Németh Zsolt pápább akar lenni a pápánál, mert olyanra kéri Gyurcsány Ferencet, amire az észt kormány sem kérte őt". Budai közlése szerint Magyarország sajnálja, hogy Észtország nem kapott meghívást a finnugor csúcstalálkozóra, bár az észt kormány szakértői szinten képviselteti magát a találkozón. Mindezek ismeretében a magyar kormányfőnek semmi oka nincsen arra, hogy ne vegyen részt a csütörtöki találkozón – írta a kormányszóvivő.