Mélyponton a kormánypártok támogatottsága
További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Az MSZP-t a megkérdezettek 14 százaléka, az SZDSZ-t 1 százalék támogatná. Jelenleg a megkérdezettek 28 százaléka szavazna a Fideszre, azaz a teljes választókorú lakosságon belül most először érte el a Fidesz támogatottsága a szocialisták szavazótábornak kétszeresét, derül ki a Századvég és a Forsense közvélemény-kutatásából.
A Századvég és a Forsense november 6-15. között végzett közvélemény-kutatásán 1000 felnőttet kérdeztek meg, akiknek összetétele a nem, kor, régió, lakóhely településtípusa, iskolai végzettség szerint reprezentálja a felnőt lakosságot.
Az MDF-re az összes megkérdezett 3 százaléka szavazna. A KDNP, a MIÉP, a Jobbik és a Munkáspárt támogatottsága együttesen alig éri el a 2 százalékot.
Módosultak az erőviszonyok a biztos szavazó pártválasztók körében is. Míg a Fidesz támogatottsága 3 százalékponttal emelkedett (61 százalék), az MSZP támogatottsága ugyanennyit csökkent (28 százalék).
A nagyobbik kormánypárt kritikus helyzetét jól mutatja, hogy a korábban MSZP-bázisnak számító nyugdíjasok és fővárosiak is többségben a Fidesszel szimpatizálnak. A megkérdezettek körében többen vannak a kormányváltást akarók is (43 százalék), mint amennyien a kormány maradása mellett lennének (32 százalék).
A lakosság általános közérzet indexe az elmúlt hónapok 30 pont körüli értéke után november első felében még tovább, egészen 25 pontra süllyedt, ami az eddig is meglehetősen negatív közhangulat további romlására utal.
A megkérdezettek mindössze 4 százaléka gondolja úgy, hogy jól vagy kifejezetten jól mennek a dolgok az országban, ugyanakkor immár több mint kétharmaduk közepesnél rosszabb osztályzattal illeti a közállapotokat.
Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc közül a volt miniszterelnököt tartják többen (32 százalék) alkalmasabbnak a kormányfői poszt betöltésére, Gyurcsány Ferenc támogatottsága ebben az összehasonlításban 27 százalékos.
Bár csökkent az ellenzék munkájával elégedetlen válaszadók aránya, még így is minden második megkérdezett negatív véleményt formál az ellenzék tevékenységéről. A kormány munkáját a válaszadók 61 százalék értékeli negatívan, míg tízből három megkérdezett mindkét oldal tevékenységére negatív osztályzatot ad.
Tovább csökkent a pártot választók köre. Jelenleg mindössze 48 százalék azok aránya, akik a politikai paletta valamely pártjára adnák voksukat, s ezen választásukat el is árulják.