A kormányfő embere támadja az egészségügy reformját
További Belföld cikkek
- Ezzel a javaslattal Polt Péter után akár egy politikusból is legfőbb ügyész lehetne
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Szexuális visszaélés miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
A miniszterelnöknek címezve tizenöt aláíró, köztük éppen a Gyurcsány Ferenc által a Gyermekszegénység Elleni Nemzeti Program vezetőjének kinevezett Ferge Zsuzsa is, nyílt levélben tiltakozik a "tervezett változtatások közül az ismétlődően és többnyire differenciálatlannak bemutatott, többletterheket jelentő vizitdíj, receptdíj, ágydíj, stb. bevezetésére vonatkozó javaslatok" ellen.
Szegénységellenes vélemény
A Magyar Szegénységellenes Hálózat tudomásul veszi a költségvetést egyensúlyba hozó, a szegénységben élőket is olykor súlyosan érintő lépések szükségességét, de úgy látják, az intézkedések a szegénységben élők életkilátásait tovább ronthatják. "Az ország lakosságának mintegy 60 százaléka alig terhelhető tovább, kivált akkor nem, amikor a betegség eleve jövedelem kieséssel és többletköltségekkel jár" - olvasható nyílt levelükben.
"Ezek a lépések éppen azokat riasztanák el a segítség keresésétől, akiknek életkilátásai az átlagosnál rosszabbak". A MSZH szerint az intézkedések "eleve nem érinthetik például az anya-és csecsemőellátást, a 18 éven aluli gyermekeket, a fogyatékkal élőket, a nyugdíjasokat, a közgyógyellátásban részesülőket", továbbá a fizetési kényszernek felső határat kell szabni, amely a tartós és súlyos betegeket védené.
Fergéék a szabad demokraták kormányprogramjában hangsúlyos helyen szereplő több-biztosítós modellt "különösen veszélyesnek, visszafordíthatatlanul károsnak" nevezik. Szerintük a "döntések arra utalnak, hogy már ma is folyik – lopakodó jelleggel – az új szisztéma előkészítése". Külföldi tapasztalatok alapján bizonyítani tudjuk, hogy ez a rendszer a legbetegebb és legelesettebb csoportokat sújtja leginkább.
A részletek nem ismertek
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke "nem osztja" Ferge Zsuzsa aggodalmát. Az Indexnek kijelentette, értelmezhetetlen Fergéék általános véleménye, hiszen Európában mindenhol több-biztosítós modell működik, kivéve Angliában és Magyarországon. A részletek még amúgy sem ismertek, tette hozzá.
A kormány - elvileg - a jövő héten dönt az egészségügy reformját tartalmazó úgynevezett Zöld könyvről. Hétfőn pedig még úgy volt, hogy a döntés már az eheti kormányülésen megszülethet, de a kormányfő "átfogóbb koncepciót kért" Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, írta a Népszabadság. Kuncze szerint a döntéseket az idén hozzák meg.
Batiz András a szerdai kormányszvivő tájékoztatón azt mondta, hogy a jövő hét végéig elkészül az az anyag, amely alapján társadalmi vita bontakozhat ki, addig semmilyen döntést nem hoznak, a lapokban megszellőztetett "megoldások" csak találgatásnak tekinthetők. Gyurcsány Ferenc legfrissebb blogbejgyezésében is utal arra, hogy nem kiforrott még az egészségügy ilyen átalakítása.
Kinek éri meg a vizitdíj?
"Bauer (Tamás - a szerk.) egy új érvet hozott, amelyen érdemes elgondolkodni, és amely szerintem az egészségügyről szóló vitákban egyébként nem kerülhető meg. Így vagy úgy, de muszáj rá reagálni", írta bejegyzésében a kormányfő annak kapcsán, hogy a szabad demokrata politikus arról írt, hogy a betegek helyett döntő orvosoknak az állandó bevételforás miatt érdemes a rendszerben tartani a betegeket.
Fergéék világosabb tájékoztatást "igényelnek", és elvárják, "a nehezen élők érdekeinek fokozottabb figyelembe vételét".