A képviselők nem kötelesek érteni ahhoz, amiről döntenek

2009.01.22. 14:27
A törvény szerint az önkormányzati döntésekért a polgármester, a jegyző és a döntéseket előkészítő szakapparátus a felelős, közölte a terézvárosi ingatlanbotrány körül kialakult vitához hozzászólva a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) az elnöke.

Gémesi György elmondta: álláspontja szerint az önkormányzati testületek munkájában a képviselőket csak abban az esetben terheli felelősség, ha közvetlenül részt vettek a döntéseket előkészítő munkában. Egyéb esetben - tekintve, hogy nem kötelesek érteni szakmai kérdésekhez - csak az eléjük letett, előkészített anyag alapján mérlegelhetik, hogyan szavazzanak. Éppen itt bukkanhatnak elő a törvény hiányosságai, ugyanis sok esetben bebizonyosodik, hogy nincs arányban a felelősség a döntéshozói jogosítványokkal.

Az elmúlt évek önkormányzati munkájának gyakorlatában például sokszor fordult elő, hogy a polgármester kénytelen - akár a legjobb meggyőződése ellenére - olyan döntést hozni, amit a testület többsége rákényszerít, a testület tagjai viszont eleve mentesülnek a felelősség alól, hiszen nem kötelesek érteni az adott témához. Ezen ellentmondás feloldására mindenképpen szükség van a törvény módosítására - szögezte le az elnök.

Ugyancsak indokolt lenne szerinte jogszabályban előírni a képviselő tagok továbbképzését, ez az összetett munka ugyanis sok irányú felkészültséget igényelne. Ezért a MÖSZ ismételten kezdeményezni fogja a polgármester és a képviselők jogállásról szóló törvény módosítását ahhoz, hogy megalapozott, számon kérhető döntések születhessenek az önkormányzatoknál.

Gémesi mindezt annak kapcsán mondta el, hogy a terézvárosi önkormányzat korábbi MSZP-s és SZDSZ-es képviselőit, illetve a polgármestert hűtlen kezelés miatt gyanúsítottként idézte be a rendőrség egy nagy értékű ingatlan eladása ügyében. Többen jelenleg is képviselők.