Nem kell versenyhivatali engedély a Hospinvest terjeszkedéséhez
További Belföld cikkek
- Újra figyelmeztet a rendőrség, hogy mit nem szabad csinálni soha az interneten
- Katonai járművek lepik el Budapest belvárosát a TV2 realityje miatt
- Hiába nem választási év az idei, fontos döntéseket hozhatnak a magyarok
- A DK szerint Rogán Antalnak eltitkolt vagyona lehet Amerikában
- Magyarország is képes lehet HÉV-eket gyártani?
A Hospinvest Zrt. maga fordult a Gazdasági Versenyhivatalhoz május 19-én, miután a Heves megyei közgyűlés márciusban a céget nyilvánította az egri Markhot Ferenc kórház működtetésére kiírt pályázat győztesévé. (Ezt a határozatot később, szeptember 15-én a bíróság hatályon kívül helyezte, de a cég novemberben átvette a kórházat).
A 2000-ban alapított Hospinvest Kft. által irányított vállalkozás-csoport tagjai közé tartozik a kiskunhalasi-, a hatvani-, a gyöngyösi- és a parádfürdői kórház, valamint a keceli-, a jánoshalmai- és a kiskőrösi rendelőintézet. Emellett gyógyszertárakat működtetnek és más egészségügyi szolgáltatásokat (például mosodát) is végeznek.
A versenytörvény értelmében összefonódáshoz csak akkor kell a GVH engedélyét kérni, ha a tranzakcióban érintett valamennyi vállalkozás-csoport előző üzleti évben elért nettó árbevétele együttesen meghaladja a 15 milliárd forintot. A GVH ezért ebben az esetben azt vizsgálta, hogy a Markhot Ferenc Kórház és a Hospinvest piaci tevékenységéből együttesen mekkora nettó árbevétel származott.
Mivel a GVH vizsgálata csak a vállalkozások piaci magatartására terjedhet ki, először azt kellett megállapítani, milyen bevétel sorolható egyáltalán ebbe a körbe.
A Markhot Ferenc Kórház 2007-ben költségvetési intézmény volt. A GVH szerint nem számít piaci tevékenységnek egy közfinanszírozású kórházban a körzetbe tartozó betegek ellátása, amelynek ellenértéke 100 százalékban az Egészségbiztosítási Alapból származik. A versenyhivatal szerint ugyanis nem piaci jellegű döntés eredménye az, hogy a kórház a teljes egészében az Egészségbiztosítási Alapból származó bevételért az adott tevékenységet elvégzi-e vagy sem. Ugyanígy nem hoz piaci döntést a beteg sem, amikor a kórházat választja, hiszen speciális eseteket leszámítva csak a körzetébe tartozó szolgáltatást veheti igénybe. Ezért közvetlenül nem is fizet, csak adójellegű befizetésként rója le az egészségbiztosítási járulékot.
A GVH ugyanakkor a piaci tevékenység körébe sorolta azokat az eseteket, amikor az ellátási körzetén kívül eső azon betegeket látja el, akik az OEP felé egyébként elszámolható összeg 30 százalékát kötelesek megfizetni. Ugyanígy piaci tevékenységnek számítanak azok az ellátások, amelyek bevételei teljes egészében a tevékenységet igénybevevőtől származnak.
Az egri kórház összes bevétele 2007-ben 6,9 milliárd forint volt, melyből 6,5 milliárd forintot tett ki az Egészségbiztosítási Alapból származó támogatás. Így a piacinak számító bevétel legfeljebb 400 millió forint körül volt a kórháznál, állapította meg a GVH.
A Hospinvest-csoport tagjainak 2007-es együttes nettó árbevétele - a csoporton belüli forgalom nélkül - 14,5 milliárd forint volt. Ebből több mint 7 milliárd forintot tett ki az OEP-finanszírozás. A Hospinvestnél így a GVH szerint legfeljebb 7,5 milliárd forint piaci bevételről beszélhetünk. Ez az egri kórház 400 milliós piaci tevékenységből származó bevételével együtt nem lépi át a versenytörvényben meghatározott 15 milliárd forintos küszöböt.
Mindezek alapján a GVH minden kétséget kizáróan megállapította, hogy az összefonódáshoz a GVH engedélyére nincs szükség.