Tovább működik a Magyar Gárda
További Belföld cikkek
-
Egy korszak vége: megszűnt az egyik ellenzéki párt frakciója
- Évek óta ólomszennyezett a váci gimnázium ivóvize, mégsem tett senki semmit
- Változások jönnek Ferihegyen, hamarabb érdemes kiérni a reptérre
- Elkezdett befagyni a Balaton, újabb szezonrekord született
- Nem kapott pénzt, ezért halálra késelte alvó nagymamáját egy hajdúszoboszlói férfi
„Mozgalmunk szent meggyőződéssel vallja, hogy az őt szülőatyjaként létrehívó Egyesület semmiféle jogszabályba ütköző cselekedetet nem vitt végbe, így az ítélet szerintünk nem megalapozott" - olvasható a Magyar Gárda Mozgalom közleményében. A Fővárosi Bíróság kedden hozott elsőfokú, nem jogerős ítéletével feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet (a mozgalom az egyesület feloszlatására irányuló perben végig azt hangoztatta, hogy nem azonosak az egyesülettel).
A mozgalom szerint a polgári per megindítása politikai nyomásra történt, és így született az ítélet is. Ennek kapcsán a szóbeli indoklásra hivatkoztak, amelyben elhangzott, hogy a mozgalom tatárszentgyörgyi felvonulása a parlamenti pártok és a közjogi méltóságok szerint "cigányellenes" volt. Úgy fogalmaztak: "egy bírósági ítélet pártok, valamint nem kizárólag az igazságszolgáltatás hatalmi ágához tartozó közszereplők véleményét használja fel egy bírósági ítélet megalapozásaként".
A közlemény szerint megelégedéssel fogadták az ítélet indoklásának azt a részét, mely kimondja, hogy e döntésnek a Magyar Gárda Mozgalomra nézve semmilyen kihatása nincs. "Így Mozgalmunk tevékenységét továbbra is az eddigieknek megfelelően folytatja!" - írták.
A Magyar Gárda egyesület feloszlatásának szimbolikus hatása nagyobb, mint a konkrét jelentősége - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerdán, a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. "Ilyen ügyben először a magyar bíróság kimondta, hogy ezt ne", Magyarországon ne lehessen megfélemlíteni, kisebbségek ellen lázítani, az elrettentés módszereit alkalmazni - fogalmazott a kormánypárti politikus.
Kiemelte azonban: a bíróság most csak az egyesület feloszlatását mondta ki első fokon. Hozzátette: bízik benne, hogyha nem egyesület, hanem mozgalom néven "ugyanezek a legények ugyanilyen céllal masírozni kezdenek", akkor ez az ítélet könnyebb hivatkozási alapot adhat az ellenük való eljárásra.
Gyurcsány Ferencnek nagy kő esett le a szívéről, amikor értesült az ítéletről. A miniszterelnök aggódott, hogy másként fogja látni a bíróság a gárda ügyét, mint ahogyan "azt hiszem az ország többsége látja és ahogyan én látom". Mint mondta, sokszor tapasztalták, hogy "a mi igazságérzetünk" és a jog igazsága sokszor nem találkozott. "Örülök, hogy most elsőfokon ez találkozott, azt várjuk, hogy később a jogerős döntés is ugyanezt fogja megerősíteni" - jegyezte meg.
Gyurcsány hozzátette: ez a bíróság dolga, "a mi dolgunk az, hogy politikai eszközzel lépjünk fel ezekkel a jelenségekkel szemben". Gyurcsány szerint óvni és őrizni kell a gyülekezés, az egyesülés szabadságát, de ez a szabadság nem terjedhet odáig, hogy mások más nagyon fontos szabadságjogát megsértse.
A Magyar Demokratikus Charta megnyugvással fogadta a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntését. A charta szóvivői, Bauer Tamás, Fleck Zoltán, Vásárhelyi Mária és Vitányi Iván szerint ez az ítélet arról tanúskodik, hogy a hatályos magyar jog is lehetővé teszi a fellépést a kisebbségek elleni uszítással, az emberek fenyegetésével, a köztársaság normáinak semmibe vételével szemben. Hozzátették: az ítélet arról tanúskodik, hogy Magyarország mégiscsak európai ország, hogy a rendszerváltás óta szabad országban élünk.
A Fővárosi Bíróság döntését Robert Fico szlovák kormányfő is üdvözölte. Robert Fico szerint ennek a "félfasiszta szervezetnek" a betiltása jó hír, s örülne, ha ugyanilyen sorsra jutna a többi hasonló magyarországi szervezet is.
A Fidesz szóvivője nem kívánta kommentálni a Magyar Gárda feloszlatásával kapcsolatos nem jogerős bírósági döntést. Szijjártó Péter azt mondta, nagyon szerencsétlennek gondolná, ha egy politikus nem jogerős bírósági döntéseket kommentálna.