További Belföld cikkek
-
A világon egyedülálló hajók kezdték meg szolgálatukat a Balatonon
- Kevesebb a korrupciós bűncselekmény, csakhogy a kevesebb nagyobbat szól
- Barcelonában járt Lázár János helyettese
- Megszűnik az országos tűzgyújtási tilalom
- Fokozott rendőri készültség Pécsett a Pride miatt, David Pressman is a helyszínen van
Grespik László, Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalának vezetője az Indexnek megerősítette, hogy a Belügyminisztériumhoz eljuttatta azt a javaslatát, amely szerint a külföldiek ingatlanvásárlásakor a kérelmezőket ezentúl nemzetbiztonsági vizsgálatnak is alá kellene vetni.
|
Az új szabályozást Grespik László azért tartja fontosnak, hogy a bűncselekményekből származó pénzeket a jövőben ne lehessen tisztára mosni a magyar fővárosban. Szerinte itt ugyanolyan rutineljárásra lenne szükség, mint amilyet a bevándorlási kérelmek elbírálásakor alkalmaznak a közigazgatási hivatalok.
Mint megtudtuk nincs szó arról, hogy ezentúl az ingatlant vásárolni szándékozó külföldieket ,,C" típusú nemzetbiztonsági vizsgálatnak vessék alá - ez csak a fontos tisztségeket betöltő személyeknél feltétel.
Az ingatlanvásárlók esetében csupán egy egyszerű rutineljárást javasol Grespik, amelyben a Nemzetbiztonsági Hivatal és a rendőrség ellenőrizné, hogy nem körözik-e a vevőt más országokban, illetve nem sért-e nemzetbiztonsági érdeket a vásárlás. Példaként említette, hogy ha egy idős norvég házaspár vásárol ötmillió forintért lakást a fővárosban, az nem sérti a közérdeket, viszont ha egy ukrán vevő két nyolcvanmilliós ingatlant szerezne meg, az nem biztos, hogy ugyanilyen pozitív megítélés alá esne.
|

Addig is azonban, amíg életbe lépnének az új jogszabályok - Grespik szerint akár már szeptemberben a kormány elé kerülhetne a javaslata -, igyekeznek a jelenlegi szabályok alapján szigorítani az elbírálást. Jelenleg is lehetőségük van ugyanis arra, hogy a közérdek sérelmére hivatkozva elutasítsanak egy-egy kérelmet. Grespik szerint ugyanis egy-egy lakás eladása nem árt a köznek, viszont ha tömegesen vásárolnak fel külföldiek ingatlanokat, az már hátrányos lehet a nagy többségnek is.
Példaként említette a hivatalvezető, hogy egy hatvan lakásos társasház életét megbéníthatja, ha túl sok ingatlan kerül külföldi kézbe: nem lehet ugyanis társasházi közgyűlést tartani, lehetetlenné válnának a gyors döntések, minthogy nem érhetők utol a tulajdonosok.
Ugyancsak nincs szükség arra, hogy maffia-kapcsolatokkal rendelkező, terrorszervezetekhez tartozó emberek pénzmosásra használják a budapesti lakásokat, telkeket - tette hozzá végül a hivatalvezető.
|